МВФ понижи прогнозата си за азиатската икономика

 МВФ понижи прогнозата си за азиатската икономика

Спадът на икономиката на Азия тази година ще бъде по-лош от очакваното досега, тъй като икономиките на няколко развиващи се страни се забавиха значително заради борбата с пандемията от коронавирус, прогнозира Международният валутен фонд, цитиран от Си Ен Би Си.

Според прогнозата на фонда азиатската икономика ще се свие с 2,2% през тази година, което представлява ревизия надолу спрямо юнската прогноза за понижение от 1,6%. Този резултат контрастира на подобряването на прогнозата на МВФ за световната икономика – очакван спад от 4,4% през 2020 г. спрямо юнската прогноза за спад от 5,2%.

От фонда поясниха, че понижаването на прогнозата за Азия „отразява по-рязкото свиване на икономиката в страни като Индия, Филипините и Малайзия“. В първите две институцията отчита особено рязък спад на икономическата активност през второто тримесечие на фона на мерките срещу разпространението на коронавируса.

МВФ очаква свиване на индийската икономика с 10,3% за фискалната година, която ще завърши на 31 март 2021 г. Това е значително по-голям спад от прогнозираното през юни понижение с 4,5%.

Икономиката на Филипините се очаква да се понижи с 8,3% за фискалната година, като предходната прогноза бе за свиване от 3,6%. За Малайзия очакванията са за спад от 6% спрямо прогноза за понижение от 3,8% по-рано.

Не всички прогнози за азиатски икономики обаче бяха понижени. Икономическата активност в региона „се движи на различни скорости“, като Китай, където бе регистриран първия случай на COVID-19, води възстановяването.

Според фонда икономиката на Китай ще нарасне с 1,9% през тази година, което представлява възходяща ревизия спрямо юнската прогноза за ръст от 1%.

„След като удари дъно през февруари 2020 г. икономическият растеж на Китай получи тласък от инфраструктурните проекти, инвестициите в недвижимо имущество и ръста на износа“, се казва в доклада на МВФ.

От институцията очакват следващата година икономиката на Китай да нарасне с 8,2%.

За Азия прогнозата е за възстановяване от 6,9% през 2021 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ