Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на САЩ
Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за американската икономика тази година, тъй като бизнес инвестициите са се оказали по-слаби от очакваното, предаде Асошиейтед прес. Фондът публикува актуалния си доклад за световната икономика.
За 2016 година Фондът прогнозира растеж от 1,6 процента спрямо 2,2 процента при предишната прогноза през юли. По-песимистичните очаквания са направени, въпреки че се смята, че Управлението за федерален резерв (УФР) е все по-близо до повишаване на основната си лихва през декември.
Според МВФ намаляването на бизнес инвестициите се дължи най-вече на спада в енергийния сектор, на силния долар, който подкопава износа, и несигурността, свързана с президентските избори през ноември.
Освен това фондът очаква потребителската инфлация в САЩ да изпревари целевите за УФР 2 процента още през 2017 година, т.е. една година по-рано, отколкото прогнозира централната банка, допълва Маркетуоч.
В днешните си прогнози финансовата институция посочва, че американската потребителска инфлация ще достигне 2,3 процента догодина. Представителите на УФР очакват инфлацията да достигне 2 процента едва през 2018 година.
Фондът отбелязва, че вялостта на американската икономика е компенсирана от подобрените перспективи на развиващите се страни.
В същото време МВФ запази прогнозите си за глобалния икономически растеж тази и идната година на равнище съответно от 3,1 процента и 3,4 процента - без промяна спрямо предишната оценка от юли.
Оптимистични са очакванията на фонда по отношение на Еврозоната, където прогнозата бе преразгледана към повишение до 1,7 на сто през 2016 година и 1,5 на сто през 2017 година въпреки съвсем леката инфлация, оставаща под целевото равнище на Европейската централна банка (ЕЦБ) от близо 2 процента. През юли МВФ прогнозира растеж на икономиката в еврозоната от 1,6 на сто за тази година, а за догодина - 1,4 на сто.
"Евтиният петрол, умереното бюджетно разрастване през 2016 година и гъвкавата парична политика ще подкрепят растежа", се казва в документа.
Но спадът на доверието на инвеститорите поради несигурността, свързана с вота за Брекзит, ще окаже натиск над икономическата активност, прогнозират анализаторите на фонда. Инфлацията се е засилила през 2016 година до +0,3 на сто спрямо почти нулево равнище миналата година и се очаква да продължи да нараства, но ще остане под целевия праг на ЕЦБ от близо 2 на сто до 2021 година, отбелязва МВФ, призовавайки ЕЦБ да продължи политиката си.
В средносрочен план растежът в еврозоната може да бъде потиснат от "неблагоприятно демографско" развитие, дългът, безработицата и в някои случаи влошеното състояние на банковия сектор, наследено от кризата, както и от "дълбоко вкоренени структурни проблеми", изброява институцията.
Очаква се повечето от 19-те страни от еврозоната да отчетат забавяне на растежа през 2017 година, като например в Германия показателят да бъде 1,4 на сто спрямо 1,7 на сто тази година.
Франция вероятно ще остане на равнище от 1,3 на сто през 2016 и 2017 година - колкото през 2015 година.
Испания ще продължи ускорения растеж през 2017 година на равнище 2,2 на сто, но по-умерен спрямо 2016 година (3,1 на сто).
Гърция ще се върне към растеж тази година (+0,1 на сто) и най-вече през 2017 година (+2,8
Прогнозата за Япония също е повишена в светлината на фискалните и паричните стимули, но перспективите за растежа в страната остават вяли. Фондът вече залага на 0,5 на сто за 2016 година спрямо 0,3 на сто преди това, а за 2017-а очаква 0,6 на сто при едва 0,1 на сто първоначално.
Източник:БТА
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.