Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ призовава правителствата да се насочат към подкрепа от „капиталов тип“
Правителствата трябва да към подкрепа от „капиталов тип“, вместо настоящата схема за отпускане на заеми на фирмите, които пострадаха тежко от COVID-19. Това заяви Гита Гопинат, главен икономист в Международния валутен фонд, цитиран от Ройтерс.
По думите й огромния мащаб на икономическия шок е знак за това, че все повече фирми ще станат неплатежоспособни в даден момент, тъй като от месеци те страдат от по-ниски приходи.
Правителствената подкрепа под формата на заеми може да натовари тези компании с огромен дълг, който ще изиграе ролята на данък, затрудняващ излизането им от кризата, смята Гопинат.
„Тъй като в момента се наблюдава по-голям проблем с неплатежоспособността, правителствената подкрепа трябва да бъде капиталова, а не дългова. В противен случай ще имаме много компании, които ще излязат от тази криза с големи нива на дълг зад себе си“, коментира тя.
„Ако подкрепата е от капиталов тип, то бремето върху фирмите ще бъде по-малко. Това ще улесни тяхното възстановяване“, добави тя по време на убеинар, организиран съвместно от МВФ и Токийския университет.
Гопинат обаче не уточни как точно би изглеждала една подобна схема. По време на банковата си криза от 90-те години на миналия век, Япония инжектира капитал в редица фирми чрез схеми, при които държавни организации упуват привилегировани акции, емитирани от тези фирми.
Главният икономист на МВФ обясни, че всяко възстановяване на световната икономика ще бъде „крайно неравномерно и несигурно“, като призова страните да продължат агресивната политика на фискални и парични стимули в подкрепа на икономиката.
Макар че инфлацията при хранителните стоки е нараснала в някои страни, като цяло общата инфлация ще остане ниска в повечето точки на планетата, тъй като загубите на работни места ще ограничат заплатите, смята Гопинат.
„По-притеснени сме от възможността инфлацията да падне твърде ниско, отколкото да нарасне прекалено много.
МВФ прогнозира, че настоящата рецесия ще бъде най-лошата от Голямата депресия от 30-те години на миналия век. През юни Фондът съобщи, че очаква глобалната икономика да се свие с 4,9% през 2020 г., като през април прогнозата бе за спад от 3%.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.