Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ: Рецесията ще е по-лека от очакваното, възстановяването - дълго и несигурно
Международният валутен фонд ревизира нагоре прогнозата си за световната икономика, като същевременно с това предупреди за „продължително, неравномерно и несигурно“ възстановяване, предаде Си Ен Би Си.
Според финансовата институция световният брутен вътрешен продукт да се свие с 4,4% тази година. За сравнение, през юни МВФ очакваше спад с 5,2%.
„Прогнозираме малко по-лека, макар и все още дълбока, рецесия през 2020 г.“, коментира главният икономист на фонда Гита Гопинат.
По думите й този резултат се дължи на по-добрия от очакваното растеж на развитие икономики и на Китай през второто тримесечие на годината и сигналите за ускорено възстановяване през третото.
В последния си доклад „Световни икономически перспективи“ от фонда обаче предупреждават, че кризата далеч не е приключила.
МВФ понижи прогнозата си за растеж на световната икономика през 2021 г. до 5,2%, след като през юни съобщи, че очаква възстановяване от 5,4%.
„Макар че глобалната икономика се възстановява, изкачването ще бъде продължително, неравномернои несигурно“, каза Гопинат, като добави, че „перспективите пред някои развиващи се пазари и развити икономики са се влошили значително“.
Развиващите се икономики ще отчетат спад на БВП от 3,3% през тази година, но на места като Индия, понижението ще бъде над 10%.
Същевременно с това се очаква американската икономика ще се свие с 4,3% през 2020 г., докато понижението във Великобритания, Франция, Италия и Испания ще бъде около 10%. При Германия се очаква спад от 6%.
Прогнозата на МВФ за Еврозоната е за свиване на БВП с 8,3%, което е по-добър резултат от очакваното през юни понижение с 10,2%.
Китай, където икономическото възстановяване започна най-рано, се очаква да отчете растеж от 1,9% през 2020 г. и 8,2% през следващата година.
„Възстановяването не е гарантираното, докато пандемията продължава да се разпространява“, се казва в икономическия анализ на МВФ.
Държавния дълг на развитите икономики се очаква да достигне 125% от БВП до края на 2021 г. и да нарасне до 65% от БВП при развиващите се пазари.
От фондът обаче не изразяват особени притеснения за нарастващия дълг, тъй като ниските лихви и икономическото възстановяване през 2021 г. ще помогнат за изплащането на новите заеми.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.