Над 2 млрд. лв. потъват всяка година в сивата икономика

Над 2 млрд. лв. потъват всяка година в сивата икономика

Над два милиарда лева "изчезват" всяка година заради сивата икономика. Това съобщи председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев на пресконференция днес, на която бе представено проучване на организацията по темата. То обхваща конкретни наблюдения за периода 2007 - 2016 г.

За този период изменението на обема на сива икономика в България е средно 3,1 на сто,  като най-малко е през 2008 г. спрямо 2007 г. - минус 0,02 на сто, показват огласени днес данни на Българската стопанска камара. Чувствителен растеж на сивата икономика е бил отбелязан през 2010 г. - повече от 5,02 на сто, но в следващите години е започнал постепенно да намалява.

Несъбраните данъчни вземания в номинално изражение за времето от 2008 до 2016 г. вкл. са повече от 22,6 млрд. лева, като това са доста занижени оценки, коментира още Данев и на тази база направи извода, над два милиарда лева потъват някъде всяка година.

Изводите са направени на основата на методология, работеща с числови данни на НСИ, Евростат и други източници на статистическа информация, уточни Данев.

Особено тревожно е намаляването на дела на ДДС и данък печалба (ДП) в приходната част на бюджета - от 34,1 на сто на 32,9 на сто за ДДС и 9,5 и 8 на сто за ДП от общо данъчните приходи за 2007 г. и съответно за 2016 година.

Масово явление е укриването на данък печалба, отбеляза Данев и допълни, че топ 50 компании по приходи почти нямат печалби, а освен това голяма част от тези фирми правят инвестиции. Почти няма промяна в приходите от акцизи, въпреки че има рязката промяна на стойността на акцизните ставки и обемите на продажби на акцизни стоки, коментира Данев.

Сред предложенията на БСК за намаляване на обема на сивата икономика е ускоряване на сроковете за въвеждане на евродиректива по възстановяването на ДДС, корекции в процедурата за възстановяване на здравноосигурителните права, проверка на осигурителните плащания в държавните и общинските структури, където събираемостта намалява, авансово въвеждане на директивата, според която данък печалба се плаща там където е произведена услугата или продуктът, с което ще се прекрати износа на национален продукт чрез трансфериране на печалби, както и отмяна на механизма на минималния размер на осигурителния доход - източник на сивия сектор.

В отговор на въпрос за препоръките на Камарата за новия бюджет Данев посочи, че БСК настоява той да е децентрализиран и да е с намалена разходна част - например чрез рязко "свиване" на администрацията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ