Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Недоверието към елита сериозно пречи на растежа на световната икономика
Засилващото се недоверие към елита и популистките настроения в страните с развита икономика са препятствие на пътя на повишаване на темповете на глобалния икономически растеж. Това предупреждение отправи снощи в Ню Йорк управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.
„Забуксувахме в продължителен период на ниски темпове на растеж и 2016-а година стана петата поред година, през която увеличението на световния брутен продукт е по-ниско от средното дългосрочно равнище”, констатира Лагард, цитирана от ТАСС.
„Прекалено много хора се чувстват изхвърлени зад борда на живота. В някои страни, особено с развита икономика, нарастват популистките настроения, които заплашват да обърнат (обществото) срещу икономическата отвореност”, предупреди шефката на Фонда.
„През последните години видяхме как нараства недоволството на обществото към „елита”, а това отразява постановката на въпроса, че така нареченият 1 процент благоденства за сметка на останалите 99 процента. От настъпването на глобалната финансова криза ръководството на множество корпорации бе обвинено в стъпки с неоправдан риск, неетично поведение и нежелание да дели справедливо плодовете на свободното предприемачество”, допълни Лагард.
Тя посочи резултатите от неотдавнашни допитвания сред общественото мнение, направени от Галъп (Gallup). Според тях в САЩ равнището на доверие към едрия бизнес е 18 на сто - най-ниското равнище на този показател за десетилетие, а доверието към банките е спаднало от 49 на сто преди 10 години до 27 на сто към момента. „Проблемът е в това, че икономическият растеж в света бе твърде нисък за твърде продължителен период и обхваща прекалено малка част от населението”, поясни Лагард.
Управляващият директор на МВФ вижда решение на проблемите в мерки на парично, фискално и структурно равнище, насочени към подкрепата на високо търсене, стимулиране на производителността и съживяване на търговията.
Източник: БТА
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.