Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Norton купува Avast, за да създаде антивирусен гигант
Norton Lifelock и Avast, създатели на някои от най-използваните антивируси в компютрите по целия свят, се договориха за сливане, което ще създаде компания, специализирана в киберсигурността, предава eleconomista.es.
Въпреки че Norton Lifelock и Avast представят операцията като сливане, в действителност Norton ще купи всички акции на втората и двете компании ще бъдат комбинирани на NASDAQ, а не на Лондонската фондова борса, използвана от Avast.
Споразумението ще бъде за 8 млрд. долара (6,8 млрд. евро), което го прави една от най-големите операции в историята на сектора, според АФП. Това според авторите на статията не е изненадващо, защото става въпрос за двама от основните разработчици на продукти за киберсигурност на пазара, особено съсредоточени върху продукти за средния потребител като антивирусна програма, защитни стени и защита за уеб браузъра. От една страна, Norton Lifelock е създателят на известния антивирус Norton, който от десетилетия предлага защита срещу заплахи от зловреден софтуер в системите на Windows. От друга страна, Avast, разработен в Чешката република, се разрастваше с големи темпове през последното десетилетие, купувайки своя конкурент AVG през 2016 г. за 1,3 милиарда долара.
Освен че доминират в сектора си, става въпрос и за две компании, които се адаптират към новите времена. Все по-малко хора изпитват нужда да инсталират антивирус на компютъра си, или защото вече имат предварително инсталиран Windows Defender, или защото спазват безопасни практики, като например да не изтеглят програми от несигурни сайтове.
В отговор и Norton, и Avast разшириха своите предложения, като Norton дори стигна дотам, че да влезе в крипто сектора, предлагайки "безопасна алтернатива" за добив на биткойн и етериум.
В началото на 2020 г. бе установено, че безплатният антивирус на Avast събира потребителски данни и ги предлага на трети страни чрез специализирано подразделение. В своя защита компанията обясни, че данните са анонимни, но критиците твърдят, че е възможно да се проследят отделни потребители. Отговорът не беше достатъчен, за да попречи на приложенията на Avast да бъдат изхвърлени от магазина на Google Chrome.
Винсент Пилет, ръководител на Norton, представя това сливане като "голяма стъпка напред за киберсигурността на потребителите" и се очаква да доведе до нови продукти, адаптирани към бъдещите заплахи.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.