Нови правила за достъпност на жилищата влизат в сила от 23 май

Икономика

Жилищата в новите сгради ще трябва да отговарят на изисквания за достъпност, които Министерство на регионалното развитие и благоустройството конкретизира с промени в наредбата за достъпна среда*. Те не се отнасят за въвеждане на нови условия за достъпност, а дават на бранша технически варианти, които ще ги освободят от допълнителни разходи. Промените са наложителни, тъй като е установено, че някои от тях са непълни, неточни или неясни и водят до двусмислено тълкуване при техническото им изпълнение. Ремонтът на наредбата е по настояване на браншовите организации и влизат в сила от 23 май тази година.

Съгласно промените новите жилища трябва лесно да бъдат адаптирани, когато това е необходимо, към различни специфични нужди на хора с постоянни или временни затруднения в придвижването. Поради това жилищата в новите сгради няма да имат прагове или неравности, по-големи от 2 см, включително на монтираните дограми. Всяко от тях задължително трябва да има един балкон/лоджия/тераса с минимална ширина 150 см и минимална дължина 150 см. Ако те са с по-малки размери, е необходимо да се осигури 150 см ширина във вътрешното пространство на помещението, така че в него да е възможно придвижването с инвалидна количка.  Достъпът във всяка нова жилищна сграда трябва да е по стълби и асансьор, а ако сградата е до пет етажа, вместо асансьор да има вертикална подемна платформа.

Само рампите, които са към сгради, подлези, надлези и метростанции, трябва да бъдат с отопляема повърхност, гласят промените в Наредбата. Идеята е това изискване занапред да важи за инфраструктура, към която има електрическо захранване, а не за всички случаи, както е сега.

С оглед безопасността на стълбищата за децата, парапетите в многофамилните жилищни сгради не трябва да са с хоризонтални елементи, а само с вертикални, като разстоянието между тези елементи не може да бъде повече от 9 см.

Предвижда се проектните решения за достъпна среда да се представят във всяка фаза на проектирането на новите жилищни сгради. Досега преценката за представяне на тези решения във фазите на проектиране беше без конкретизиране, т.е. по преценка на проектанта.

*Наредба №4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"