Пандемията ще свие икономическия растеж в Азия до най-ниското му равнище от 1967 г.

Пандемията ще свие икономическия растеж в Азия до най-ниското му равнище от 1967 г.

Пандемията от коронавируса се очаква да доведе до най-забавения икономически растеж в Източна Азия и Тихоокеанския район, както и в Китай, за последните повече от 50 години,  предупреди Световната банка, цитирана от Ройтерс.

Според най-новия доклад на финансовата институция в региона се очаква растеж от едва 0,9%, което е най-ниското равнище от 1967 г. От Световната банка също така  предупреждават, че до 38 млн. души могат да бъдат върнати под прага на бедност.

Прогнозата е китайският вътрешен продукт да нарасне с 2% през тази година, подкрепен от правителствените разходи, значителния износ и малкия брой заразени с коронавируса от март насам. Растежът обаче е ограничен от  слабото вътрешно потребление.

В останалата част на Източна Азия и Тихоокеанския район се прогнозира свиване на икономиката с 3,5%, отбелязва Световната банка.

В доклада на Световната банка се казва още, че пандемията и усилията за предотвратяване на разпространението й доведоха до значително съкращаване на икономическата дейност.

„Вътрешните трудности бяха засилени от предизвиканата от пандемията глобална рецесия, засегнала сериозно икономиките в Азиатско-тихоокеанския регион, които разчитат силно на търговията и туризма”, коментират от финансовата институция.

Страните с добре функциониращи програми за социална защита и добра инфраструктура за прилагането им преди появата на коронавируса успяват да се възстановят по-бързо по време на пандемията, отбелязва тя.

Очаква се също икономическият шок от пандемията да доведе до рязко увеличение на бедността, дефинирана като доход от 5,50 долара на ден. Според световната банка бедността може да се разрасне за първи път от 20 години, обхващайки 38 милиона души, при 33 милиона сега. От институцията допълват, че 33 милиона души, които биха се спасили от бедността, ако нямаше пандемия, при сегашните обстоятелства остават в групата на бедните.

„Регионът е изправен пред безпрецедентен набор от предизвикателства. Съществуват обаче възможности за предприемане на интелигентни политики, които могат да намалят негативните ефекти на пандемията, като например инвестициите в тестовете и проследяването на заразените, както и в социалните програми за защита на бедните“, коментират от Световната банка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ