Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролният гигант Exxon излиза от съвместните проекти с „Роснефт“
Американската петролна компания Exxon Mobil заяви намерение да напусне съвместните проекти с руската „Роснефт“, заради западните санкции срещу Русия, предаде „Ройтерс“
Този ход показва промяна в политиката на американския петролен гигант, който досега се противопоставяше на санкциите, наложени на Русия заради анексирането на Крим. От Exxon твърдяха, че тези санкции несправедливо наказват американски компании, докато позволяват на чужди конкуренти да оперират в страната, която е най-големият производител на петрол и газ в света.
Въпреки това, санкциите оказаха влияние при забавянето на работата по проекта на Exxon и „Роснефт“ за добив на петрол в Карско море, което се намира над Арктическия кръг. От „Роснефт“ заявиха миналата година, че планират да възобновят работата по проекта през 2019 г.
Говорителят на „Роснефт" Михаил Леонтиев заяви, че Exxon са били принудени да вземат това решение и че американската компания ще понесе сериозни загуби заради него. Леонтиев подчерта, че изтеглянето на Exxon няма да засегне съвместният им проект „Сахалин-1“ на източното крайбрежие на Русия.
„Сахалин-1“ оперира в рамките на подписаното в средата на 90-те години споразумение за споделяне на производството между руското правителство и Exxon и произвежда 200 000 барела на ден.
Говорител на Exxon заяви в сряда, че в резултат на плана за напускане на съвместните проекти компанията е отбелязала загуби от 200 млн. долара след данъчно облагане за четвъртото тримесечие на миналата година.
През 2012 г. Exxon и „Роснефт" се споразумяха да инвестират съвместно 500 млрд. долара за разработването на петролни находища в Черно море и Арктика, като през 2014 г. бяха подписани нови сделки.
Правителството на САЩ обаче наложи глоба от 2 млн. долара на Еxxon за партньорството им с „Роснефт“ през 2014 г., заявявайки, че компанията е показала „безразсъдно пренебрегване“ на санкциите срещу Русия. От Exxon обжалваха глобата, но съвместните операции между двата петролни гиганта постепенно започнаха да се забавят.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.