Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Подкрепата за инвестициите е от ключово значение за възстановяването
60% от компаниите, които ще подкрепим по антикризисната мярка, ще продължат да бъдат малки и средни фирми, споделя Живко Тодоров, изпълнителен директор и член на УС на Българската банка за развитие в специално интервю за сп. "Мениджър".
„Отварянето“ към големите предприятия има за цел подкрепата на компании с водещо значение за регионите и за запазването на работни места в тях. ББР се стреми да създава инструменти за финансиране на предприемачи с идеи в ICT сектора и биотехнологиите
Банката подготвя апликация и за гаранционната програма на Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на културните и творческите индустрии
- Как се справя ББР с кризата в сравнение с други банки за развитие и насърчителни институции от ЕС?
- Като банка за развитие ББР има уникална роля и отговорност във финансовата система. Можем да осигурим спешни и антициклични отговори по време на криза. Банките за развитие са гъвкав и ефективен инструмент на правителствата за създаване на антикризисните програми като тези, които вече стартираха. Почти всички банки за развитие в ЕС се включиха в мерките за намаляване на последиците от карантинните мерки. В такива моменти ясно се вижда тяхната роля като партньор, а не конкурент на търговските банки. Банките за развитие са тези, които могат да гарантират бизнесът да получи достъп до кредити и ликвидност, когато има най-голяма потребност. Вариациите в предлаганите чрез насърчителните банки в другите страни – членки на ЕС, антикризисни инструменти са големи – по отношение на бенефициентите, суми, сектори, вид на предлагания инструмент. Презумпцията е, че всяка програма следва спецификите на местната икономика.
Програмите на ББР определено имат паралели с това, което се предлага и в други страни като антикризисни мерки, тъй като адресира сходни проблеми пред предприятията: недостатъчна ликвидност и временна неплатежоспособност поради пандемията; високо усещане за риск и несигурност от страна на търговските банки; споделяне на риска с търговските банки; ливъридж на инвестирания публичен ресурс.
В този смисъл смятам, че Българската банка за развитие се справя много добре. В тясно взаимодействие с колегите в търговските банки нашите експерти успяха в рекордно кратки срокове да прокарат нови практики и гаранционни механизми с нотификация към Европейската комисия и получаване на тяхното одобрение по Временната рамка за държавните помощи, въведена поради кризата.
- Като се „отваря“ програмата за големи предприятия, с какъв подход ще изпълните заложения таргет от 1,16 млрд. лв. кредити?
- „Отварянето“ към големите предприятия има за цел подкрепата на компании, които имат водещо значение за регионите и за запазването на работни места в тях. 60% от компаниите, които ще подкрепим по антикризисната мярка, ще продължат да бъдат малки и средни фирми. Те вече ще могат да получават държавногарантирани заеми за инвестиционни или оборотни нужди до 1 млн. лева. Големите фирми, които са търговски предприятия по смисъла на Търговския закон, след последните изменения могат да кандидатстват за заеми до 2 млн. лева. Заложеният таргет от 1,16 млрд. лв. кредити е в относително либералната крайност на оценката, тоест при допускания, че икономическите трудности, причинени от Covid-19, ще свършат относително бързо и малък процент от гаранциите ще бъдат активирани. Предвид последните събития, по-широкия обхват на компаниите в нужда и удължения срок смятам, че този лимит ще бъде договорен в рамките на следващата година.
- Колко време отнема финансирането на една компания – от момента на кандидатстване до реалното отпускане на заема?
- Времето зависи изцяло от преговорите между компаниите и търговските банки. ББР е създала механизъм за даване на потвърждение в рамките на 1 ден (в много редки случаи 2 дни), но реално сключването на сделките изисква повече време, като в някои случаи настъпват промени в размера на договорния кредит, някои сделки отпадат, а има и случаи на отказали се клиенти. Кредитирането по програмата е автономен бизнес процес, управляван от търговските банки. След договарянето на параметрите по програмата ББР има ограничено въздействие върху частните банки, които сами оценяват риска и вземат решение дали да отпуснат заемите. Разбира се, нашите специалисти работят практически непрестанно, като оказват съдействие на търговските банки и им предоставят всяка поискана информация. От опита с нашите кредитополучатели мога да твърдя, че до 30 дни е един среден за системата и разумен срок за разглеждане на документите и договаряне на бизнес кредитите.
- Каква е политиката ви към новостартиращите фирми?
- Българската банкова система работи в консервативни регулаторни рамки, което означава, че финансирането на стартиращи предприятия без история и дори на стартъпи със специфични обезпечения, каквато е интелектуалната собственост, е трудно и ограничено. Българската банка за развитие е насърчителна банка с институционален акцент върху малкия и средния бизнес, поради което разполага с редица инструменти и гаранционни програми, включително по споразумения с ЕИФ, които ни позволяват както директно, така и чрез търговските банки да улесняваме кредитирането на стартиращите бизнеси.
Две от дъщерните компании на ББР – Микрофинансиращата институция „Джобс“ и Фондът за капиталови инвестиции, са създадени с цел да улесняват достъпа до финансиране на микро- и малки предприятия и новостартиращ бизнес. Чрез МФИ „Джобс“ създаваме условия за успешно развитие на микробизнеса, използвайки ефективни модели и практики в сферата на микрофинансирането, като всяка пета сделка е със стартираща компания. Чрез Фонда ни за капиталови инвестиции пък помагаме за разрастването на подобни дружества, като реализираме дялово участие, т.е. можем да придобием миноритарен дял и срещу това да осигурим капитал за научноизследователска и развойна дейност, увеличаване на производствения капацитет, финансиране преди набиране на капитал на регулиран пазар. Приоритетно осигуряваме финансиране за малки и средни фирми във фаза на растеж и за иновации.
Тъй като стартъпите с най-голям потенциал за растеж са преди всичко в IT и технологичните сфери, а те са най-труднобанкируеми или самите не биха имали интерес към стандартното кредитиране, ние се стремим да създаваме инструменти, които да ни позволят да ги финансираме. С моите колеги каним предприемачите с идеи в информационните услуги, технологиите и биотехнологиите на разговор, за да намерим заедно решения за техните специфични предизвикателства. Уверявам ги, че в ББР знаем за препятствията и правим всичко възможно да улесним преодоляването им.
- По кои нови програми на европейските финансови и не само институции смята ББР да се включи в новия програмен период?
- Както знаете, ББР и банките за развитие в ЕС ще имат незаменима роля в периода на възстановяване след кризата. Тъкмо подкрепата за инвестициите ще е от ключово значение за икономическото възстановяване. Новата тригодишна стратегия на банката, която предстои да бъде приета от правителството, ще стъпва върху характерната роля на една насърчителна финансова институция за подкрепа на програмите за устойчиво възстановяване и развитие. ББР вече направи заявка за участие в мащабната европейска програма InvestEU, като непрекъснато следим измененията в нея в контекста на възстановяване от Covid кризата. Нещо любопитно за читателите ви – подготвяме апликация за гаранционната програма на Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на културните и креативните индустрии. Това ще ни даде възможност да навлезем в един нов за банката сегмент, като предоставим подкрепа за създателите на творчески продукт, силно пострадали по време на пандемията. ББР ще отпуска финансиране и на български фирми, които имат одобрени проекти по Механизма за свързване на Европа (Connecting Europe Facility). Сред последните новини е също участието ни в инициативата „Три морета“, където ще работим за финансирането на ключови за страната и региона инфраструктурни проекти за транспортна и дигитална свързаност, както и за енергийна диверсификация.
Венцислав Савов. Интервюто е публикувано в бр. 12/20 на сп. "Мениджър"
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.