Няма повод за наздравици - винената индустрия пред необратими последствия

Няма повод за наздравици - винената индустрия пред необратими последствия

Затварянето на ресторанти и барове заради коронавируса може да намали глобалните продажби на вино, а оттам и приходите на винопроизводителите в Европа наполовина, предупреди Международната организация за лозя и вино (OIV).

Макар че след отмяната на извънредното положение продажбите отново ще тръгнат нагоре, кризата може да доведе до необратими промени в сектора, предаде „Ройтерс“.

Европейските производители алармираха за спешна нужда от помощ за справяне с кризата. Френската винена индустрия изпитва затруднения от митата, наложени от САЩ за въздушния транспорт от ЕС, както и от карантинните мерки. Освен това вчера финансовият министър на Франция Бруно льо Мер съобщи, че и след приключването на извънредното положение ресторантите и баровете в страната ще останат затворени.

„В този момент всички са съгласни, че извънредното положение има деструктивен, а вероятно и необратим eфект, освен ако не се предоставят публични ресурси за реконструкция“, съобщи генералният директор на OIV, Пау Рока по време на пресконференция. Той отбеляза, че голяма част от дистрибуцията на продукти от сектора се изпълнява чрез посредници и онлайн търговия, но това не променя факта, че се очаква спад в общото потребление и цените, удряйки оборота и рентабилността на винопроизводителите.

На фона на рекордните приходи на индустията в глобален мащаб миналата година, сега тя се свива до нивата от Втората световна война. Средиземноморските страни ще бъдат най-силно засегнати, тъй като много разчитат на ресторантите и баровете, а туризмът ще бъде ограничен и след отмяната на извънредното положение.

В понеделник от ЕС прогнозираха, че консумацията на вино в 27-те държави членки ще намалее с 8% през сезона 2019/20 спрямо средното за последните 5 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ