Прогноза: Фалитите в България ще се увеличат с 20%

Прогноза: Фалитите в България ще се увеличат с 20%

Прогноза: Фалитите в България ще се увеличат с 20%

Фалитите в България ще се увеличат с 20% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., прогнозира лидерът в застраховането на търговски кредити Euler Hermes. Потенциално застрашени са компании в почти всички сектори, като относителна стабилност има само при ИТ и електрониката. С особено внимание ще се следят транспорта, който се очаква да има допълнителни трудности след активирането на Пакет “Мобилност”, както и някои производства, свързани с автомобилостроенето. Очакванията на компанията са негативната тенденция да се задържи поне до края на 2021 г., когато също ще има 21% повече фалити, отколкото в предпандемичната 2019 г.

“Несъмнено новата икономическа реалност ще форсира процеса на ръст на фалитите у нас, който започна още преди три години. Последствията от COVID-19 кризата ще се усетят както тази година, така и отложено през следващата. Както винаги обаче сме обръщали внимание, заради тежка административна процедура и някои специфики в България несъстоятелностите не са основният индикатор за стабилността на компаниите и икономиката. Затова нашите очаквания са същинският удар да се усети в междуфирмената задлъжнялост, чиито нива могат да нараснат значително. Това е сигналът за риск, който трябва да се следи много внимателно”, обясни Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България.

Прогнозата за България е част от доклад на Euler Hermes, който се фокусира върху последиците от COVID-19 кризата върху стабилността на компаниите от цял свят. Според експертите на глобално ниво фалитите ще нараснат средно с 35% през 2021 спрямо 2019 г. Най-тежко се очаква да бъде положението в САЩ с увеличение от 57%, Литва с 49% и Бразилия с 45% за същия период. Пред много сериозен ръст обаче са изправени и много държави в Западна Европа, както и Китай с прогноза за 40%, Сигнапур с 39% и Хонг Конг с 23%.

[[{"fid":"357433","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2075,"width":1593,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Според експертите на Euler Hermes последствията върху компаниите и увеличението на фалитите ще бъдат сравними като средно ниво с кризата от 2009 година, като основната разлика обаче е, че COVID-19 засяга много повече държави. Рискът от несъстоятелност покрива почти всички сектори, като е особено осезаем при транспорта, автомобилостроенето, туризма и луксозните стоки. Изключение правят само фармацията и ΙΤ, където има по-голяма стабилност. Най-застрашени логично са компаниите, които са били нестабилни още преди кризата.

Докладът обръща специално внимание и на две специфики на ситуацията – въздействието на принципа на “бомба със закъснител” и “ефекта на доминото”. Първата се свързва със серията от икономически мерки, предприети от различните държави, за да омекотят удара върху икономиката и бизнеса, като например безлихвени кредити, данъчни облекчения и отлагания на изисквания за обявяване на фалит. Това според експертите ще удължи процеса и реалният ръст на несъстоятелността ще се усети в първата половина на 2021 г. Паралелно с това ще се развие каскадно и т.нар. ефект на доминото, в който фалитите на едни компании ще доведат до други по веригата.

“Тези два фактора трябва да се вземат предвид и от българските компании в оценката на риска. Това, че заради административни и нормативни специфики прогнозата за страната ни изглежда по-благоприятна от средната на глобално ниво, не бива да ни дава фалшиво спокойствие.”, категорична е Камелия Попова. “Традиционни търговски партньори на българския бизнес са в държавите в ЕС, в Турция, в Русия, където се очакват фалити и съответно се изисква повишено внимание.”, припомня тя.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ