Ръст на БВП над очакванията и през третото тримесечие на годината

Ръст на БВП над очакванията и през третото тримесечие на годината

Ръст на БВП над очакванията и през третото тримесечие на годината

Eкспортът и потреблението са основните двигатели на БВП, показва анализ на Райфайзенбанк (България) ЕАД, която публикува редовния си месечен макро анализ с коментар на данните, налични към средата на декември. 

И през третото тримесечие на 2016 г. реалният растеж на БВП отново бележи ръст над очакванията - с 3.2% на годишна база. Външното търсене бе важен мотор на растежа, за разлика от третото тримесечие на 2015 г. Така нетният експорт допринесе с 2.6 пр.п. за динамиката на БВП, а вътрешното търсене с 0.8 пр.п., отчитат анализаторите на банката. 

От страна на предлагането, през третото тримесечие най-солиден принос за растежа са имали услугите (1.3 пр.п.), следвани от селското стопанство (0.5 пр.п.) и индустрията (0.4 пр.п.). В рамките на индустрията, добивната и преработващата промишленост (в т.ч. производството и разпределението на електроенергия, газ и вода) допринесоха много по-съществено (0.4 пр.п.), отколкото строителството, което не регистрира принос (0.0 пр.п.). 

„Очаквано в сектора на услугите водещ принос имаха търговията и ремонтът на автомобили, хотелиерството и ресторантьорството (0.5 пр.п.), и операциите с недвижими имоти (0.5 пр.п.). Те бяха следвани от създаването и разпространението на информация (0.1 пр.п.) и финансовите и застрахователните дейности (0.1 пр.п.). 

„Тази ситуация отразява случилото се в сектора на услугите през третото тримесечие – активен туристически сезон, засилени покупки на недвижими имоти и автомобили, стимулирани от ниските лихви по депозити и кредити, както и от растящите работни заплати и възнаграждения“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев. 

В края на октомври 2016 г. държавният бюджет регистрира излишък от 3.4 млрд. лв., докато към същия период на 2015 г. отчетеният излишък е бил 63.9 млн. лв. Приходите и помощите, събрани от държавата за първите десет месеца на 2016 г., възлизат на 28.3 млрд. лв. (6.6% ръст на годишна база), а разходите (в т.ч. вноската в бюджета на ЕС) - на 24.9 млрд. лв. (6.1% спад). „На практика това означава, че данните за последните два месеца от годината ще покажат по-значителни бюджетни разходи на фона на относително добра събираемост на приходите“, обяснява Калчев. 

Нетните преки чуждестранни инвестиции в страната са в размер на -25.5 млн. евро за октомври 2016 г., като намаляват значително на годишна база (137.8 млн. евро за октомври 2015 г.). Кумулативно за периода януари-октомври те са 942.1 млн. евро, при 1.7 млрд. евро за същия период на миналата година. 

Към октомври паричната статистика на БНБ отчита годишен ръст на кредитите с 0.4%, след двадесет и три поредни месеца на спад. В рамките на този резултат годишният ръст при кредитите към домакинствата беше 0.9%, докато кредитите към нефинансови предприятия регистрираха нулев прираст. „Това развитие беше напълно очаквано, след като на месечна база кредитирането като цяло бе осем месеца на положителна територия“, обобщава Калчев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ