САЩ искат Китай да намали митата за внос на американски автомобили

САЩ искат Китай да намали митата за внос на американски автомобили

В преговори с Пекин администрацията на американския президент Доналд Тръмп представи своите искания, целящи избягване на новите тарифи за вноса на китайски стоки и евентуална търговска война между двете най-големи икономики в света, предаде Ройтерс.

САЩ поискаха от Китай да намали митата за вносните коли, да позволи чуждестранна мажоритарна собственост на фирми за финансови услуги и да закупи повече полупроводници, произведени в Съединените щати.

Източник, запознат с дискусиите, заяви, че исканията са били представени отв министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин и американския търговски представител Робърт Лайтшизер, по време на преговори с Пекин.

Съветникът на Белия дом по въпросите на търговската политика Питър Навар потвърди информацията, че президентът Доналд Тръмп е заръчал на Мнуюин и Лайтшизер да разрешат търговските различия на САЩ с Китай.

„Надяваме се, че Китай ще работи с нас, за да разреши някои от нежеланите практики.“, заяви Наваро пред CNBC.

В момента Китай налага 25% мито за вноса на чуждестранни автомобили, докато в САЩ този данък е само 2,5%. Вносът на американски автомобили в Китай възлиза на 10,6 млрд. долара за 2017 г., което е около 8% от общия износ на САЩ за Китай.  

Китай е силно зависим от чуждестранните полупроводници, които представляват една от най-големите по стойност категории на вносни продукти в страната. Проблемната част в искането на САЩ обаче идва от факта, че китайският пазар е доминиран от полупроводници от Тайван и Южна Корея.

Китайският премиер Ли Къцян каза по-рано днес, че Пекин и Вашингтон трябва да продължат преговорите и повтори парламентарното обещание да облекчи достъпа на американския бизнес до китайския пазар.

По време на пресконференция със световни лидери в бизнеса Ли заяви, че Китай ще третира равнопоставено чуждестранните и местните фирми и че няма да принуждава чуждите компании да прехвърлят интелектуалната си собственост в Китай, за да оперират на пазара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ