Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ начело на икономическото възстановяване
Неравномерно възстановяване след рекордното свиване на световната икономика през 2020г. прогнозира Кофас по време на уебинар на тема „Икономическите перспективи - към устойчив растеж“ с участието на Грегорж Шиелевич - регионален икономист на Кофас за ЦИЕ и Рубен Низард, главен икономист на Кофас за Северна Америка.
Експертите на Кофас повишиха прогнозата си за глобалния растеж до + 5,1% за 2021г. (след спад от -3,6% през 2020г.), заради по-силния от очаквания икономически ръст в САЩ. Благодарение на по-малкото ограничения за мобилност в сравнение с еврозоната и по-бързата ваксинация, както и новия план за подкрепа на САЩ (в размер на 1,9 трилиона долара), е вероятно американската икономика да расте по-бързо от очакваното.
[[{"fid":"375268","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":553,"width":643,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Въпреки ситуацията на нарастващо облекчаване на мерките от правителствата, все още се усеща несигурност в глобален план поради забавянето на разпределението на ваксините и заплахата от четвърта пандемична вълна, коментираха те.
Американската икономика отбеляза свиване на БВП от -31,4% през второто тримесечие на 2020 г. За сметка на това Щатите отбелязаха осезаемо възстановяване през третото римесечие на същата година с ръст от +33,4%.
Положителна тенденция се наблюдава и в несъстоятелността на компаниите в САЩ – проучването на Кофас посочва, че американските предприятия в несъстоятелност са спаднали с -13,9% през март 2021г. в сравнение със същия период през изминалата година.
„Въпреки една от най-тежките рецесии за американската икономика, изненадващо е, че отчитаме по-малък брой компании, обявили несъстоятелност през март 2021 г. за разлика от същия период през изминалата година. Това до голяма степен се дължи на мерките от правителството и на плана за възстановяване, приет в началото на тази година. От друга страна през 2020 г. много американски компании трябваше да понижат производствените си мощности, за да отговорят на новите изисквания на пазара и по-слабото търсене от страна на домакинствата. Но въпреки това САЩ поема по устойчив път на възстановяване“, сподели Рубен Низард.
[[{"fid":"375269","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":576,"width":625,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Регионът на ЦИЕ също отбелязва сравнително устойчиво възстановяване. Въпреки че продажбите на дребно в някои държави от региона (като Чехия, Полша и Словакия) отчитат отрицателни стойности в самото начало на 2021г., през февруари и март същата година показателите разкриват предимно положителни стойности.
[[{"fid":"375270","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":598,"width":1281,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
В България продажбите на дребно през същия период остават положителни, достигащи до почти +5% през януари 2021г. Производствените цени в региона на ЦИЕ отчитат спад през април 2020, като за България стойностите стигат до -6% през същия период. От януари 2021 г. обаче тенденцията се променя към положителни стойности – цените за производство се повишават до +10%, достигайки Унгария и Румъния.
„Един от основните фактори за възстановяването през 2021 г. остава ваксинирането на населението. Данните ни показват повишаване на ваксинираните лица в страните от ЦИЕ, като водещи са Унгария, Литва и Полша, последвани от Румъния, Словакия и Чехия. България остава назад в тази класация с по-малко от 10% ваксинирано население. Няма как да отречем значението на този фактор в цялата икономическа картина – той определя до голяма степен развитието на показателите, наред с възможността за четвърта пандемична вълна. Предстои да разберем“, сподели Грегорж Шиелевич.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.