Шефът на Антикорупционното звено: При Пеевски няма нищо незаконно

Шефът на Антикорупционното звено: При Пеевски няма нищо незаконно

Към момента не разполагаме с достатъчно доказателства във връзка със сигналите за корупция срещу депутати. Това заяви в интервю за предаването „Тази събота и неделя“ по бТВ председателят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев.
„Имахме сигнал за депутата Делян Пеевски, като извършихме една изключително обстойна проверка. Събрахме огромен обем доказателства и установихме, че при този човек няма един незаконен ред. Той за нас е просто проверявано лице и мога да кажа, че няма нито един ред за нищо незаконно“, каза още той и посочи, че това лице дори е един от най-големите данъкоплатци.

„Единственият въпрос е какво правят тези пари в автомобила на тази жена. – заяви Георгиев във връзка със случая с бившия кмет на „Младост“ Десислава Иванчева. - Много разговори са записани от нас между Иванчева и посредника в сделката – Дюлгеров. Т.е. имаме изключително голям обем доказателства – повече от 10 тома разговори са записани. Но доказателствата са категорични, защото съдът не прие обжалването на мярката за неотклонение няколко пъти. Но лично аз като прокурор бих бил щастлив да работя по този лесен случай, защото доказателствата са неоспорими и показват, че Иванчева е поискала и приела тези пари“.


Попитан за идеята да бъде въведено антикорупционно говорене в детските градини, Георгиев отговори, че с това България не открива топлата вода. „Идеята е да се започне евентуално с трета и четвърта група в предучилищното образование. В Германия например моделът е да се прави една игра, при която полицай си говори с кукла и децата сядат в кръг около него. И полицаят играе с куклата – той не взима пари, за да й помогне, когато има нужда. И така децата виждат как се случат нещата. В Хонг Конг през 1973 г. е създаден техният орган за антикорупция. Тогава се прави изследване и над 90% от хората казват, че корупцията е нещо нормално. След това се създава антикорупционният орган, правят се такива игри и през 2000 г. се прави отново изследване, което показва, че 87% от хората вече не са съгласни с корупцията“, обясни Георгиев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ