Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Черните лебеди" на Saxo Bank за 2018 година
Датската банка Saxo Bank, специализирана в онлайн търговията и инвестициите в различни активи, обяви своите шокиращи прогнози, известни още като „Черни лебеди“, за 2018 година. Предвижданията са фокусирани върху серия събития, които е малко вероятно да се случат, но с непредвидими последствия, които може да разтресат финансовите пазари, ако се сбъднат. Тези предвиждания не трябва да бъдат разглеждани като официални пазарни прогнози на Saxo за 2018 година, а като предупреждение за потенциални събития и движения на пазара, на които инвеститорите дават минимален шанс за реализация.
Коментирайки тазгодишните скандални прогнози, Стийн Якобсен, главният икономист в Saxo Bank, каза:
„Публикуваме нашите шокиращи предвиждания от повече от 10 години и мисля, че тазгодишният списък е един от най-добрите, който някога сме имали.", коментира Стийн Якобсен, главен икономист в Saxo Bank. "Той ще насърчи всички да мислят извън рамките на общоприетата норма. Важно е да се подчертае, че тези скандалните предвиждания не трябва да бъдат разглеждани като официални пазарни прогнози, това са събития и движения на пазара, смятани за екстремни и извънредни, с огромен потенциал да разстроят консенсусните виждания, се допълва в съобщението.“, казва Якобсен.
„Преди една година мнозина смятаха, че 2017 ще бъде нестабилна година, предвид привидно невъзможната победа на Тръмп и шока от Брекзит. Вместо това получихме една изключително спокойна година, в която рисковите активи по целия свят се покачиха. През 2018 година махалото ще тръгне в обратна посока, под формата на ясно изразен ръст на волатилността, който по ирония на съдбата следва дългите периоди на спокойствие на пазарите. Именно тези периоди на спокойствие карта инвеститорите да подценяват опасните рискови активи.“, допълва на свой ред началникът на отдел „Валутната стратегия” в Saxo Джон Дж. Харди, който ръководи проектът тази година.
„Имайки това предвид, нашите прогнози за тази година не са свързани само с евентуален срив на фондовите пазари. Отбелязали сме като „скандални“ възможността за нова политическа криза в ЕС, проблеми на големи централни банки, атаката на Китай срещу статута на щатския долар като световна резервна валута и нова „политическа пролет“ в южните части на Африка. Целта ни тук не е да направим правилна прогноза, а да стимулира дискусии за възможните резултати от значимите събития, на които ще станем свидетели през 2018 година.“, добавя Харди.
Ето и пълния списък на „Скандалните предвиждания на Saxo за 2018 година":
1. Федералният резерв на САЩ ще изгуби своята независимост и ще мине под шапката на Министерството на финансите
Както републиканците, така и демократите ще се борят за спечелване на по-голям дял от популисткия вот, докато страната се готви за междинни избори за Сенат и Конгрес през 2018 година. Пълната липса на бюджетна дисциплина и данъчната реформа на Доналд Тръмп ще доведат до огромен недостиг на приходи в държавната хазна, който ще продължи да се влошава, след като САЩ влязат в рецесия.
Слабата икономика, високите лихви и инфлацията ще оставят Федералният резерв без вариант за контрол на паричната политика. Фед се превръща в изкупителна жертва за слабото представяне на икономиката, хаоса на пазара на облигациите и растящото неравенство.
Министерството на финансите получава извънредни правомощия над централната банка и я принуждава да постави таван на доходността по дългосрочните правителствени облигации на САЩ от 2,5%, за да избегне пълен срив на пазара на облигации, парична политика, който за последно е била в сила непосредствено след Втората световна война.
2. Централната банка на Япония ще бъде принудена да се откаже от политиката за контрол над кривата на доходността
Политиката за контрол върху кривата на доходността, на която разчита японската централна банка, е силно зависима от ниските световни лихвени проценти и ниските печалби, а през 2018 тази стратегия няма да бъде рентабилна. С ръста на инфлацията ще дойде и ръст на доходността, в резултат на което йената ще удари рекордно дъно.
В крайна сметка централната банка ще трябва да прибегне до мерки, подобни на програмата за количествено облекчаване(QE - quantitative easing) на ЕЦБ, но не и преди двойката USD/JPY да достигне курс от 150 йени за долар, който след това ще девалвира до ниво от 100 йени за долар.
3. Китай ще пусне нефтоюан
Китай е най-големият вносител на петрол в света, което означава, че много държави износители на петрол са готови да започнат да търгуват в юани вместо в щатски долар. Предвид намаляващото глобално влияние на САЩ и успехът на енергийните фючърси, базирани на китайската валута, решението на Шанхайската енергийна борса INE (International Energy Exchange) да пусне нефтени фючърси, деноминирани в юани, се превръща в пълен успех.
Въвеждането на нефтоюана ще доведе до ръст на китайската валута с 10% спрямо долара, като двойката USD/CNY ще падне за първи път под 6 юана за долара.
4. Волатилността ще скочи след светкавичния срив на фондовите пазари
Световните пазари са изпълнени със знаци и сигнали, които подсказват за предстоящ ръст на волатилността. Рекордно ниските нива на индикаторите VIX(Volatility Index) и MOVE(Merrill lynch Option Volatility Estimate), ще бъдат посрещнати от ръст на цените на акциите и на недвижимото имущество, в резултат на който S&P 500 ще изгуби 25% от стойността си в огромен борсов срив, подобен на краха от 1987 година, известен още като „Черният понеделник“, когато бе отбелязан най-големият в историята процентен спад на борсите в рамките на един ден.
5. Американските гласоподаватели ще направят рязък завой наляво през 2018 година
Демографските промени в САЩ, които са причината поколението под 35 години да стане по-многобройно от поколението на бейби-бума, ще имат драматично въздействие върху американската политика през 2018 година.
Публичното отвращение на по-младите избиратели към личността на Тръмп, растящото неравенство, подсилено от данъчната реформа на републиканците и новото поколение от кандидати на Демократичната партия, които не се страхуват да вземат пример от левия популизъм на Бърни Сандърс, ще доведат до безпрецедентна активност така наречените „милениълс“ на междинните избори през ноември 2018 година.
Демократите ще прехвърлят центъра на дебата от данъчната реформа върху създаването на пакет от фискални стимули за за средната и работническата класа. Доходността по 30-годишните облигации на САЩ ще прескочи 5%.
6. Австро-Унгарска империя заплашва да превземе Европейския съюз
И по-скептично настроените нови членове на блока ще се превърнат в непроходима пропаст през 2018 година. За първи път от 1951 година политическият център на Европа ще се премести от френско-германската двойка в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Институционалната безизходица в ЕС не остава незабелязана от финансовите пазари. След рязък скок срещу основните валути от Г10, еврото бързо губи скорост и пада на ниво паритет спрямо долара в края на 2018 година.
7. Биткойнът ще бъде хвърлен на вълците
Курсът на биткойна прескача границата от 60 хиляди долара, а пазарната капитализация на криптовалутата надвхърля 1 трилион долара, след като в края на 2017 година започва търговията с биткойн фючърси, която води до вълна от инвеститори и фондове, които предпочитат да купуват и продават фючърси, отколкото да работят с борси за обмен на криптовалути.
Не след дълго обаче биткойн манията удря стена, след като Русия и Китай забраняват търговията на местно ниво на критпвалути, които не са одобрени от правителството. След рекорден връх през 2018 година, биткойн се срива напълно през 2019, падайки до своята основа „призводствена цена“ от 1 000 долара.
8. Държавите в южната част на Африка процъфтяват след нова „Африканска пролет“
След неочакван обрат на събитията, Субсахарска Африка е залята от вълна от протести за демократичен преход. Оставката на президента на Зумбабве Робърт Мугабе в края на 2017 година предизвиква дългоочаквани политически промени в редица други африкански държави. Южноафриканският президент Джейкъб Зума е свален от власт, а лидерът на Демократична република Конго Жозеф Кабила е изправен пред безпрецедентни демонстрации, които го карат да напусне страната.
Южна Африка е големият печеливш от промените, след като южноафриканският ранд (ZAR) печели позиции срещу долара, еврото и йената. Икономиката на Южна Африка и нейните съседни страни стават най-бързо растящите в света.
9. Tencent задминава Apple като най-скъпата публична компания в света
През 2018 година Китай продължава да е най-населената държава в света, която бележи бръз ръст на стандарта на живот, но по-интересното е, че страната отваря капиталовите си пазари и прави финансови реформи, които привличат нови инвестиции. Промяната е особено очевидна при акциите на китайските технологични гиганти, лидерът сред който Tencent бележи ръст от 120% през 2017 година.
В края на 2017г. Tencent влиза в топ 5 на най-големите компании по пазарна капитализация, задминавайки Facebook. През 2018 година акциите на Tencent скачат с още 100%, което е достатъчно, за да детронира Apple от първото място в класацията и да достигне капитализация от над 1 трилион долара.
10. Жените най-накрая разбиват "невидимия стъклен" таван
През последните няколко години жените започнаха да изпреварват значително мъжете, по отношение на завършване на висше образование, като в университетите в САЩ се дипломират 50% повече жени, отколкото мъже, на ниво бакалавър. В момента почти половината от висшистите, завършили бизнес ориентирана специалност, са жени. Въпреки това, през 2017 година само 6,4% от главните изпълнителни директори в списъка на Fortune 500 са жени.
Промяната идва, не защото това е „справедливо“, а по простата причина, че жените започват да осъзнават, че единственият начин да увеличат своя дял от общия без някаква колосална демографска промяна, е като реализират пълния си потенциал. През 2018 шовинистичният клуб на „старите момчета“ ще бъде разтърсен до основите, след като жените поемат ръководни роли в повече от 60 компании от Fortune 500 до края на годината.
Източник: SaxoBank.com
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.