Специална марка ще отличава стоки и услуги, произведени от социални предприятия

Специална марка ще отличава стоки и услуги, произведени от социални предприятия

Държавата чрез министъра на труда и социалната политика ще насърчи социалните предприятия като създава, регистрира и поддържа отличителна сертификационна марка за такъв тип, техните стоки и/или услуги. Отличителният знак ще се предоставя за безвъзмездно ползване от социалните предприятия, вписани в Националния регистър на социалните предприятия в България. Това е предвидено в проект на Закон за предприятията на социалната и солидарната икономика, разработен от социалното министерство и публикуван за обществено обсъждане.

В мотивите към проекта пише, че стратегическата цел, която се постига със законопроекта е обособяването, развитието и насърчаването на стопански отрасъл, който се характеризира преимуществено със социална насоченост и чиято основна цел е генериране на положителна социална добавена стойност по посока заетост, жизнен стандарт и социално включване на уязвими групи от населението.

В законопроекта се дава определение за социална и солидарна икономика - форма на предприемачество, насочено към една или няколко социални дейности и/или социални цели, осъществявани от предприятия, включително чрез производство на различни стоки и/или извършване на услуги, в сътрудничество с държавата или общините или самостоятелно.

В проекта на закон е разписано, че социалните предприятия са основни субекти на социалната и солидарна икономика.Те ще се вписват в Национален регистър на социалните предприятия в България към социалното министерство, като не се предвиждат такси за това.

Проектът разделя социалните предприятия на два класа.

За социално предприятие клас А е необходимо положителният счетоводен финансов резултат на предприятието след данъчно облагане за последния отчетен период да се разходва повече от 50 на сто и не по-малко от 7500 лева за осъществяване на социална дейност и/или цел. За предприятието клас А се изисква още не по-малко от 30 на сто и не по-малко от трима от работниците на предприятието да са хора от уязвими групи.

За социално предприятие клас А+ се изисква да отговаря на всички законово разписани изисквания за социално предприятие клас А, като има и три допълнителни изисквания, на едно от които такъв тип предприятия задължително трябва да отговаря. Едно от тях е социалната добавена стойност да се осъществява изцяло в административните граници на общини, които за предходната година имат равнище на безработица, равно или по-високо от средното за страната.

Социалните предприятия клас А+ имат възможност да бъдат насърчени чрез възмездно учредяване в тяхна полза за развитието на социалните им цели на право на строеж върху имоти - частна общинска собственост без търг или конкурс след решение на общинския съвет.

Има възможност министърът на труда и социалната политика да предлага мотивирано на Министерския съвет да отпусне целево средства за финансово подпомагане на обучението за придобиване на професионална квалификация на уязвими хора, наети от социални предприятия - клас А+, когато икономическата дейност се осъществява изцяло в административните граници на общини, които за предходната година имат равнище на безработица, равно на или по-високо от средното за страната. Насърчителните мерки се прилагат след вписване на дружествата в регистъра.

Социалният министър ще създава електронна платформа, чрез която социалните предприятия ще могат да представят дейността си пред заинтересованите с цел бъдещи партньорства и съвместна дейност.

Основен проблем, който се решава от законопроекта, е свързан с преодоляване на съществуващите неясноти за начините, по които социалните предприятия могат да се възползват от наличните финансови ресурси, заделени по правилата на Регламента относно европейски фондове за социално предприемачество и Регламента относно Програма на ЕС за заетост и социални иновации, поради липсата на разпознаваемост на социалните предприятия от страна на инвеститори и финансиращи организации, пише още в мотивите към законопроекта.

В България самоопределящите се като социални предприятия са 4 700, но след анализ е установено, че една трета от тях не са такива, коментира наскоро заместник-социалният министър Султанка Петрова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ