Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стойността на 10-те най-скъпи публични компании се равнява на 12% от световния БВП през 2020 г.
От началото на годината фондовият пазар премина през редица възходи и спадове. След тежък срив през месец март, когато Световната здравна организация обяви COVID-19 за пандемия, той успя да се възстанови и дори да достигне нови върхове през последното тримесечие на годината. В резултат на това пазарната капитализация на някои публични компании достигна рекордни висоти.
Според данни на Bankr, към 13 декември 2020 г. десетте най-скъпи публични компании имат пазарна капитализация от 10,06 трилиона долара, което се равнява на около 11,93% от коригираният заради пандемията световен вътрешен продукт за 2020 г. в размер на 84,27 трлн. долара.
Apple продължава да е най-скъпата публично търгувана компания в света с капитализация от 2,09 трлн. долара. С пазарна оценка от над 1 трлн. са още Microsoft, Amazon и Google, а производителят на чипове TSMC завършва топ 10 с капитализация от около 470 млрд. долара.
[[{"fid":"365663","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":685,"width":803,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
По-голямата част от най-скъпите компании в света са представители на технологичния сектор, които се възползваха от уникалните си предимства за да продължат да растат въпреки тежките пандемични условия, които се отразиха изключително негативно на редица други отрасли.
Важно е да се отбележи, че делът на най-скъпите компании от световното БВП можеше да е значително по-малък, ако не беше пандемията. Ограничителните мерки срещу разпространението на корорнавируса се отразиха негативно върху икономическата активност и доведоха до свиване на световния брутен вътрешен продукт. Някои технологични компании обаче спечелиха от кризата, тъй като хората бяха принудени да останат по домовете си и да използват техните услуги за работа, онлайн покупки и поръчки на храна. Сред големите печеливши е и производителят на електрически автомобили Tesla, чиито акции поскъпнаха с над 600% от началото на годината.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.