Световната банка: Икономическият растеж в България ще се забави

Световната банка: Икономическият растеж в България ще се забави

Икономическият растеж, намаляването на бедността и общото благоденствие в България ще зависят от укрепването на институциите, повишаването на уменията и адаптивността на работната сила, както и от подобряване на ефективността на държавните разходи. Това се посочва в оповестения днес в Букурещ икономически обзор за Европа и Централна Азия на Световната банка.

Институцията отбелязва, че икономическото възстановяване на България през първата половина на годината е продължило, но средносрочните перспективи остават изпълнени с предизвикателства.

Според банката по-силният растеж и подобреното състояние на пазара на труда са помогнали за намаляване на бедността в страната.

Световната банка прогнозира, че тази година икономическият растеж на България ще се забави до 2,7 на сто спрямо 3 процента през 2015 година. За 2017 година се очаква растежът да се ускори до 2,9 процента, а за 2018 година - до 3,1 на сто.

Потреблението на домакинствата вероятно ще продължи да нараства, докато частните инвестиции вероятно ще компенсират рязкото намаляване на финансираните от ЕС държавни инвестиции, се посочва в документа.

Очакванията на банката са, че бедността ще продължи да намалява. Делът на хората в България, живеещи с под 2,50 долара на ден, ще спадне от 5 на сто миналата година до 4,8 процента тази година, 4,4 на сто през 2017 и 4,1 на сто през 2018 година, се посочва в доклада.

Делът на хората, които живеят с под 5 долара на ден в България, ще се понижи от 14,5 процента миналата година до 13,8 на сто тази година, 13,1 на сто през 2017 година и 12,3 на сто през 2018 година.

Тази прогноза взема предвид очакваната ниска инфлация, която защитава покупателната способност на бедните, както и планираното увеличение на пенсиите и минималната заплата, отбелязва Световната банка.

Институцията прогнозира дефлация от 0,2 на сто тази година спрямо дефлация от 0,1 на сто миналата година. През 2017 и 2018 година се очаква инфлация от съответно 1,1 на сто и 1,3 на сто.

Банката очаква фискалната консолидация да продължи, бюджетният дефицит да бъде по-нисък от първоначално прогнозирания и да достигне 1,5 на сто от брутния вътрешен продукт.

Основното предизвикателство за България е да ускори догонването на останалите страни от ЕС и да се справи с последиците от демографските промени. Това ще наложи повишаване на производителността и на ангажираността на работната сила, се посочва още в анализа.

Според публикуван неотдавна доклад на Световната банка България ще трябва да повиши растежа на производителността си до най-малко 4 процента годишно, за да постигне средното равнище на доходите в ЕС в рамките на едно поколение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ