Световната банка: Замърсяванията струват най-малко 225 млрд. долара годишно

Световната банка: Замърсяванията струват най-малко 225 млрд. долара годишно

Замърсяването на атмосферата е основата заплаха за здравето. То е причината за заболявания като рак на белия дроб, сърдечни пристъпи, белодробна недостатъчност, хронични бронхити. Световната банка обяви, че през 2013 г. в резултат на вредните вещества в атмосферата са починали 5,5 млн. души – т.е. 1 на всеки 10. Според доклад на банката замърсяването на въздуха е четвъртата по значимост причина за смъртността по света след метаболитните заболявания (като диабет и високо кръвно) и болестите, свързани с храненето и тютюнопушенето, пише Фигаро.

Загубата на човешки животи са загуби за икономиката и развитието. Докладът за ефекта на атмосферното замърсяване върху здравето и икономиката оценява загубата на трудови доходи на 225 млрд. долара. Увеличението на щетите е с 40% в сравнение с 1990-те години.  

„Когато хора в активна възраст умират преждевременно, това намалява капацитета за производство на страните“, пояснява международната институция. Лошото качество на въздуха и вредните емисии засягат хората от всички възрасти.

Икономическата цена не се ограничава само със загубата на трудови доходи. Според Световната банка щетите се разпростират върху благосъстоянието изобщо – нарастване на медицинските разходите, по-ниски приходи заради отпуските по болест, което пък води до по-ниска покупателна способност и консомация. Всичко това струва на глобалната икономика 5110 млрд. долара.

Източна Азия заедно с Китай и Южна Азия, която включва и Индия, са особено уязвими. Загубите на благосъстояние в отделни райони там достигат до 7,5% от БВП.

В глобален мащаб най-засегнати са развиващите се страни. Замърсяванията застрашават градовете и мегаполисите с бърза урбанизация – важи особено за бързо развиващите се икономики, но и селските райони, където хората се отопляват на дърва и въглища.

През 2013 г. 93% от жертвите на мръсния въздух са именно в тези страни. Децата под 5 г. в бедните страни са изложени на замърсявания 60 пъти повече  отколкото връстниците им в богатите икономики.

През 2013 най-високата концентрация на фини прахови частици във въздуха (над 2,5 микрометра, които проникват в белодробните алвеоли) е в Северна Африка и Близкия Изток, донесени от вятъра от Южна и Източна Азия, отбелязва Световната банка.

„Замърсяванията на атмосферата като резултат застрашава благосъстоянието, природния и физическия капитал и ограничава икономически растеж“, обобщава Лаура Тък, вицепрезидент на Световната банка по устойчивото развитие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ