Световните цени на храните достигнаха 10-годишен връх през септември

Световните цени на храните достигнаха 10-годишен връх през септември

Световните цени на храните са се повишили за втори пореден месец през септември, достигайки 10-годишен връх заради поскъпването на зърнените култури и растителните масла съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), цитирана от Ройтерс

Базираната в Рим организация прогнозира рекордно световно производство на зърнени култури през 2021 г., но смята, че потреблението ще бъде дори по-голямо.

Индексът на цените на храните на FAO, който измерва месечните промени на цените на кошница с най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно равнище от 130 пункта през септември – най-високото ниво от същия месец на 2011 г. На годишна база

На годишна основа цените са нараснали с 32,8 процента през септември.

Индексът на FAO за цените на зърнените култури се е повишил с 2% през септември спрямо предишния месец, воден от ръст от 4% при цените на пшеницата, който според агенцията се дължи на затягането на ескпортните наличности на фона на силното търсене.

„Сред основните зърнени култури вниманието през идните седмици ще бъде насочено към пшеницата, тъй като търсенето ще бъде изпробвано спрямо по-високите цени“, коментира главният икономист на FAO Абдулреза Абасиан.

През септември световните цени на растителните масла са нараснали с 1,7% на месечна база и 60% на годишна, тъй като палмовото масло е поскъпнало = заради силното търсене на вноса и опасенията от недостиг на работна сила в Малайзия.

Световните цени на захарта са нараснали с 0,5% през септември заради опасенията от слаба реколта в най-големия износител Бразилия.

За производството на зърнени култури FAO прогнозира рекордна реколта от 2,800 млрд. тона през 2021 г., което е малко повече от очакваните преди месец 2,788 милиарда тона Този резултат обаче би бил по-нисък от очакваната световна консумация от 2,811 млрд. тона.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ