Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Съветът на жените в бизнеса се срещна с министъра на труда
Държавата и бизнесът трябва да работят ръка за ръка за задържане на младите хора в България и привличане на завършилите в чужбина. Около това се обединиха членовете на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) и министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев на работен обяд.
На общата среща бяха обсъдени тенденциите на пазара на труда в България и по света, недостига на работни кадри в определени сектори, навлизащата дигитализация на работните процеси и предизвикателствата, които тя създава. Членовете на Съвета повдигнаха въпроси, свързани с трудностите, с които българският бизнес се сблъсква при прилагане на част от европейските директиви.
Министър Донев подчерта ролята на Съвета за развитието на програми за насърчаване на професионалното израстване на жените в малкия и среден бизнес, съобщава СЖББ. “Вашата организация заслужава адмирации предвид факта, че в нея членуват компании, които осигуряват 10% от БВП на България”, посочи той.
Председателят на Съвета и главен изпълнителен директор на Siemens България д-р инж. Боряна Манолова представи инициативата на Съвета за създаване на платформа за връщане на младите хора, живеещи и учещи в чужбина. Тя отбеляза, че т.нар. Национална кауза „Успяваме в България” е насочена към младежи, живеещи понастоящем извън България, които биха искали да се реализират професионално в страната ни. Включително тези, завършили или завършващи образованието си в чужбина. „Идеята е да създадем връзка между българите в чужбина и бизнеса, която да им даде възможност за кариера във водещи български фирми, както и да представим успешни практики на вече реализирали се младежи в нашите компании”, подчерта тя.
Министър Донев отбеляза, че това е много добра идея, като даде за пример Ирландия, където подобни политики за насърчаване на завръщането на емигрантите в родината са довели до много добри резултати.
Министърът запозна Съвета на жените с възможностите за подкрепа на предприемачеството, които дава оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“. Той добави, че България е приела Закон за равнопоставеност на жените и мъжете и представи приоритетите в актуализираната Национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете, заедно с предвидените в нея мерки за засилване на участието на жените на пазара на труда и намаляване на разликите в заплащането между половете.
По думите му България е сред първите пет държави в света по отношение на равенството на половете в бизнеса. Страната ни е на 5-о място по най-голям дял на жените (22%), участващи в бордове на директори. Той цитира данни от международно изследване, проведено от консултантската компания EY и Института за международна икономика "Питърсън" сред 22 000 компании в 91 държави.
Участниците в срещата обсъдиха предизвикателствата, които дигитализацията на работните процеси поставя и ще продължи да поставя пред една немалка част от работната ръка и в частност жените. „Дигитализацията на трудовите процеси повдига много въпроси на пазара на труда. Като всяка революция, нещата се случват много бързо и хората невинаги са подготвени”, подчерта Лидия Шулева, управляващ партньор на консултантска къща „Бизнес Интелект” и бивш министър на труда и социалната политика. Тя е член на Съвета на жените в бизнеса в България. В отговор министър Донев посочи, че държавата също трябва да помисли как да подпомогне този преход от гледна точка на социалното осигуряване.
Членовете на Съвета и министър Донев се обединиха около идеята за необходимостта от насърчаване и промяна на нагласите към образованието и преквалификацията през целия живот. Те обсъдиха и недостига на кадри в различните сектори, като изтъкнаха, че са необходими незабавни и целенасочени усилия за преодоляване на този проблем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.