Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Свеж полъх за българската икономика в пролетната прогноза на Еврокомисията
Европейската комисия прогнозира ускоряване на икономическия растеж в България до 3,3 на сто тази година и 3,4 на сто през 2020 година (спрямо 3,1 на сто през 2018 година и 3,8 на сто през 2017 година).
В пролетните си прогнози комисията очаква икономиката на България да се възстанови въпреки известно отслабване на външното търсене, свиването на пазара на труда и спада на потребителското доверие.
Очаква се износът да се възстанови от миналогодишния спад след отшумяването на временни ефекти върху износа. При отсъствие на външни ценови шокове се очаква инфлацията да се понижи.
Бюджетният баланс се очаква да остане с излишък, а държавният дълг да продължи да намалява, според прогнозите на ЕК.
През 2018 година износът остана слаб, главно поради по-слабия експорт за Турция, негативен базов ефект в износа за Русия и временно спиране на петролна рафинерия през пролетта.
Вътрешното търсене се очаква да продължи да нараства, но с по-слаб темп поради умереното частно потребление. Потребителското доверие е останало слабо през първите няколко месеца на 2019 година, което предполага по-предпазливи разходи през годината. При все това благоприятните изгледи за пазара на труда се очаква да подкрепят разходите на домакинствата благодарение на по-високите реални заплати.
Очаква се инвестициите да останат солидни
Инфлационният натиск от високите цени на енергията и еднократните статистически ефекти в услугите увеличиха темп през по-голямата част от 2018 година, от отслабнаха в края на годината. Основната инфлация се понижи до 2,3 на сто през декември. Високите цени на храните заради лошата реколта през 2018 година и относително високите международни цени се очаква да тласнат нагоре цените през първата половина на 2019 година. За цялата година се очаква инфлацията да отслабне до 2,0 на сто и до 1,8 на сто през 2020 година.
Растежът на заетостта се очаква да достигне 0,1 на сто през 2019 и 2020 година, след като безработицата е намаляла до исторически ниски равнища.
Процентът на безработицата от 5,2 на сто през 2018 година ще продължи да намалява до 5,0 на сто през 2019 и 4,8 на сто през 2020 година.
Очаква се растежът на реалните заплати да остане висок
След бюджетен излишък от 2 на сто от БВП през 2018 година се очаква показателят да намалее до 0,8 на сто през 2019 и да достигне 1,0 на сто през 2020 година.
Държавните инвестиции се очаква да бъдат основен двигател за бюджетното развитие с началото или разширяването на финансирането от европейски и национални фондове.
Очаква се постъпленията от данъци да се повишат след лекото подобрение в икономиката в сравнение с 2018 година.
Държавният дълг се очаква да се понижи до 18,4 на сто от БВП до 2020 година.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.