Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Токов удар в Китай. Да се готви световната икономика!
Екстремните метеорологични условия, нарастващото търсене и строгите ограничения за използването на въглища доведоха Китай до катастрофален недостиг на енергия. Според CNN свързаните с това смущения във веригата на производство и доставки могат да застрашат световната икономика.
Усилията на правителството да намали вредата от въглищната енергетика, която покрива 60% от нуждите на страната, доведоха до затварянето на няколко електроцентрали още в началото на годината и ограничаването на работата на ключови предприятия. По нареждане на властите компаниите са принудени да преустановят напълно производството за няколко дни в седмицата, за да спестят енергия, уточнява CNN.
„Дозираното използване на енергия неизбежно ще навреди на икономиката“, смята един от водещите анализатори в Refinitiv Ян Цинv. Дефицитът може значително да намали обема на производството в почти всички отрасли, включително ключовите - строителството и производството. Въглищните централи са консумирали 70 процента от електроенергията в Китай през 2020 г., но именно те са допринесли за икономическото възстановяване през 2021 г.
Китайското национално статистическо бюро призна, че недостигът на електроенергия вече е допринесъл за спад в производствената активност през юни и е засегнал десет икономически важни региона. Например, металургичната провинция Юнан спря да доставя калай и алуминий, а компанията Chengde New Material в провинция Гуангдонг очаква спад в производството на неръждаема стомана с до 20 процента месечно.
Председателят на Търговската камара на Европейския съюз в Южен Китай Клаус Зенкел заяви, че 80 компании, членуващи в организацията, могат да бъдат засегнати от заповедта на правителството да преустановят дейност. Някои от тях дори започнаха да наемат скъпи дизелови генератори, за да продължат производството, каза той.
Според Хенинг Глойщайн, директор по енергетика и ресурси в Eurasia Group, настоящата ситуация в Китай рискува да усложни още повече световната верига на доставки, засегната вече от коронавируса. Само на Гуангдонг се пада около една четвърт от цялата китайска търговия, включително облекло, играчки и електроника. Следователно, ако провинцията провокира сериозно забавяне на доставката, тогава магазините по целия свят няма да имат какво да предложат на клиентите в навечерието на зимните празници.
Наред с останалото, необичайните горещини също се отразиха на тежкия недостиг на електроенергия. Те предизвикаха нарастване на търсенето на електроенергия за охлаждане, като в същото време затрудниха работата на възобновяемите енергийни източници - водноелектрическите централи имат затруднения да задържат достатъчно вода, поради голямата суша.
Проблемът с електрозахранването на Китай се дължи главно на това, че страната разчита предимно на изкопаеми горива от една страна и недостатъчно стабилни възобновяеми енергийни източници от друга, обяснява Ян Цин от Refinitiv . Следователно не е възможно едновременно да преследва амбициозни планове за декарбонизация и да отговори на увеличеното търсене на електроенергия през лятото, допълва той. Дефицитът ще продължи поне още няколко месеца, особено ако времето се задържи горещо.
Според експерти, за да не се срине световната икономика, властите трябва да пожертват в известна степен целите за пълно съкращаване на емисиите до 2060 г. и да върнат в експлоатация електроцентралите, затворени в началото на годината.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.