Търговското споразумение между ЕС и Меркосур – плюсове и минуси

Търговското споразумение между ЕС и Меркосур – плюсове и минуси

Търговското споразумение между ЕС и Меркосур – плюсове и минуси

Търговското споразумение между ЕС и Южноамериканския общ пазар (Меркосур), което бе сключено в петък след 20 години на тежки преговори, е едно от най-важните в света. Двете страни обаче трябваше да направят значителни отстъпки, за да го постигнат, информира Франс прес.  Членки на Меркосур са Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай.

Параметри

Ако се вземе предвид брутният вътрешен продукт на всички засегнати страни, то сключеното споразумение между ЕС и Япония през 2018 година е с малко по-голяма финансова стойност (19 500 милиарда евро), отколкото споразумението с Меркосур (18 милиарда евро).

Когато обаче се вземе броят на населението, споразумението между ЕС и Меркосур е по-мащабно (770 милиона души спрямо 630 милиона души при договора с Япония).

ЕС и страните от Южноамериканския общ пазар годишно си обменят стоки за 88 милиарда евро, като общият баланс е незначително в полза на европейците (+3,5 милиарда евро).

Този обмен поставя Меркосур между Индия и Канада и го нарежда приблизително на 10-о място сред основните търговски партньори на ЕС.

Търговският обмен с латиноамериканците обаче остава твърде скромен спрямо 675 милиарда евро, които ЕС си разменя всяка година с основния си търговски партньор - САЩ.

В същото време ЕС е вторият най-голям партньор на Меркосур след Китай.

Предимства

Споразумението ще премахне южноамериканските мита, които все още са твърде високи в някои ключови промишлени сектори: 35 процента в отраслите на облеклото и автомобилите, както и 18 процента в химията и 14 процента във фармацевтичната индустрия.

Митата обаче си остават високи в сектора на земеделието - до 35 процента при спиртните напитки, 28 процента при млечните продукти, 27 процента за виното и 20 процента за шоколада.

Споразумението ще защитава 357 европейски географски указания като сиренето от Франш Конте и шунката от Парма.

ЕС разчита на споразумението, за да навлезе по-добре на южноамериканския пазар на услугите (телекомуникации, транспорт и финансови услуги).

Ответни мерки за ЕС

ЕС ще трябва да отвори пазара си за говеждото месо на страните от Меркосур както и за етанола, захарта и домашните птици. Това са много важни сектори, които обаче са твърде чувствителна тема за европейските производители, които не спряха да протестират срещу тези преговори.

За да защити по-добре пазара си, ЕС определи квоти, така че южноамериканските продукти могат да бъдат облагани с мита от определен праг: при внос от над 99 000 тона годишно за говеждото месо, 100 000 тона за домашните птици и 180 000 тона за захарта.

Околна среда

Сключеното споразумение между ЕС и Южноамериканския общ пазар включва и параграф за устойчивото развитие.

Според ЕК този параграф ще засяга области като опазването на горите, зачитане на правата на работниците и насърчаване на отговорното поведение на компаниите.

Двете страни се ангажират да прилагат ефикасно Парижкото споразумение за климата.

Неизвестни

Текстът на споразумението трябва да бъде одобрен от 28-те страни членки на ЕС, в някои случаи от националните парламенти, ако процедурата го изисква,- което няма да е лесно, имайки предвид напрегнатия европейски контекст.

Споразумението трябва да бъде одобрено с гласуване на пленарно заседание на Европейския парламент.

(БТА)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ