Учене чрез правене

Учене чрез правене

Скоро ще обявим първата професионална гимназия за дигитални умения у нас, разказва Иван Ненков, изпълнителен директор на образователната инициатива "СофтУни"

- Господин Ненков, каква е стратегията, с която "СофтУни" успя да се развие с толкова бързи темпове?

- Комбинирахме наличния пазарен потенциал, добрата реализация на обучаваните и бързи действия от наша страна. От ключово значение е това, че винаги сме се стремили да бъдем максимално близо до хората и бизнеса и да посрещаме нуждите на двете страни по възможно най-добрия начин. "Качество" и "иновация" са думи, които са силно вкоренени в нашата философия, като винаги се стараем те да намират пряко отражение в действията, които предприемаме.

- Какви ИТ и дигитални експерти търсят българските компании? Подготвяте ли такива кадри във вашите академии?

- Ключовата дума е "умения". Бизнесът търси не просто знаещи, а можещи кадри, които ще генерират реална стойност за компаниите. В сферата на ИТ и дигиталните технологии, които се развиват изключително бързо, това е от съществено значение. Чрез подхода на преподаване, който наложихме - учене чрез правене, успяхме да напипаме правилната формула как познанията да бъдат превърнати в реални умения, така че пазарът да има не просто знаещи, но и можещи кандидати. Търсенето на качествени кадри с умения в сферата на програмирането, дигиталния маркетинг и визуализацията нараства все повече, а от своя страна "СофтУни" винаги се стреми да отговори на нуждите на пазара. Именно поради тази причина след успеха на Софтуерния университет и програмата за подготовка на софтуерни инженери, както и програмата за деца в сферата на програмирането SoftUni Kids изградихме академии за подготовка на други експерти в сферата на дигиталния маркетинг - SoftUni Digital, както и криейтив, дизайн и визуализация - SoftUni Creative.

- Какви възможности създавате за компаниите работодатели, които в момента търсят кадри?

- През годините "СофтУни" се превърна в много добре работеща ковачница за успешни кадри. Освен различните практически образователни програми, целящи развитието на умения, търсени от бизнеса, изградихме и свой кариерен център, който служи като мост между компаниите работодатели и подготвените от

"СофтУни" кадри в сферата на програмирането, дигиталния маркетинг, криейтив и визуализация. Кариерният център на "СофтУни" подпомага курсистите в подготовката им за целия процес по кандидатстване и стартиране на работа - от подготовка на документи и интервю за работа до селекция на работодатели и изпращане на препоръки. От своя страна работодателите имат своето присъствие в "СофтУни" и шанса да запознаят бъдещите си кандидати със своята идентичност и възможностите, които предлагат, а също така да получат и директни препоръки за качествени кадри.

- Какви са предстоящите ви планове за 2018 г.?

- Предстои ни да обявим един нов и вълнуващ проект - първата професионална гимназия за дигитални умения в България - SoftUni Svetlina. През последната година и половина работихме усилено с нашите партньори от частно училище "Светлина", за да предложим иновативно и съвременно решение в средното образование. Освен това "СофтУни" стигна до етап от своето развитие, когато вече сме готови да направим първите стъпки извън пределите на България, което ще се случи чрез друг мащабен проект, върху който работим в сферата на образованието в блокчейн* технологиите, с което целим да сме едни от пионерите в световен мащаб.      

* Метод за съхранение на информация в мрежа чрез непрекъснато растящ списък от записи.

Интервю: Венцислав Савов

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ