Умни решения в облака

Умни решения в облака

Умни решения в облака

Как новите технологии помагат на компаниите от минералносуровинната индустрия да станат по-устойчиви и ефективни

Кризите съвсем не са нещо непознато за минералносуровинната индустрия. Секторът е пословично зависим от фактори като колебания в търсенето и цените на суровините, местни регулации, екологични изисквания, инциденти и природни катаклизми.

„Когато говорим за минералносуровинната индустрия, трябва да имаме предвид, че тя като цяло е по-подготвена и по-устойчива на турбуленции от други браншове. Към това трябва да добавим и традиционно силния фокус върху здравето и безопасността, който се оказа важен фактор при преодоляване на първоначалния шок след избухването на пандемията от коронавирус и последващото нормализиране на операциите“, казва инж. Теодор Маринов, ръководител „Дигитални индустрии“ в Siemens – България.

Според експерти кризата е накарала част от компаниите от сектора да обърнат поглед към новите дигитални решения в опит да преодолеят негативните последици и да бъдат по-добре подготвени за бъдещето. Така например заради ограниченията за пътуване услугите по въвеждане в експлоатация и надзор при проекти за минния бранш, поверени на екипите на Siemens, в много случаи се извършваха дистанционно, чрез VPN достъп и дори ползвайки очила с разширена реалност.

Иновации

През последните години компанията отчита завишено търсене на модерни решения за автономно управление на минно оборудване, анализ на състоянието на активите, както и на системи за отдалечено управление. „Имаме проект, при който мината е насред Андите на над 4 хил. м надморска височина, а част от операциите се извършват от Сантяго, столицата на Чили, на 1500 км разстояние“, разказва инж. Маринов.

Портфолиото SIMINE на германския концерн позволява машини като лентови конвейерни системи, мелници и трошачки да бъдат управлявани ефикасно и да гарантират по-икономични, по-безопасни и по-ефективни операции.

Решенията Material and Quality management (MAQ) за дистанционно или напълно автономно управление на складовите машини и цялостно проследяване на качеството на материала допринасят за безопасността на персонала, избягване на грешки и сблъсъци.

Системите за анализ на състоянието на активите (Asset Health Analytics) могат да предотвратят непланирани спирания на целия производствен процес и сериозни загуби или пропуснати ползи в резултат от неочаквана повреда на критично оборудване.

Дигитални по природа

Друго ново дигитално решение, наречено SmartMining – уеб базирана платформа, фокусирана върху увеличаване на наличността и използването на производствените активи, предоставя уникална комбинация от авангардни технологии като облачни услуги, изкуствен интелект и онлайн симулация и обширно ноу-хау в минните операции.

То може да бъде инсталирано в публичен или в частен облак, т.е. на сървъри на самия клиент. Платформата анализира и визуализира данните, събрани от Asset Health Analytics системата и от други източници – като например от производството, за състоянието на машините, за консумацията на енергия и т.н. и така спомага за вземането на информирани решения от операторите или управленския персонал.

А чрез IoT платформата MindSphere минните компании са в състояние безопасно да внедрят облачни приложения, както и да получат достъп до съвременни аналитични инструменти за по-добро разбиране и оптимизация на процесите.

„Дигитализацията е ключова във всички индустрии, но изисква повече от просто IT и автоматизация. Необходими са ангажираност и дългосрочна стратегия, които се изплащат многократно при кризи като пандемията“, убеден е инж. Маринов.

Q&A

Иновациите трябва да бъдат непрекъснати

[[{"fid":"379271","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":157,"width":301,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]] Снимка: Личен архив

Зелените технологии са налични още днес, посочва д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens – България, и член на УС на Българската минно-геоложка камара

Q През последните години минералносуровинната индустрия е подложена на изключително засилен натиск в посока зелена трансформация. Как вие като представител на технологична компания виждате този преход?

A Съвременните технологии дават възможност на компаниите от сектора да осъществят прехода към по-зелени операции по един устойчив и ориентиран към бъдещето начин. Автоматизацията, електрификацията, дигитализацията носят безспорни ползи. Например автоматизираните минни камионни и платформи могат да спомогнат за ограничаване на емисиите и по-ефективно използване на суровините, като същевременно допринесат за безопасността. По аналогичен начин използването на възобновяема енергия или хибридни енергийни системи в мините намалява екологичния отпечатък и експлоатационните разходи. Широкото прилагане на сензори позволява непрекъснат мониторинг на емисиите и минимизиране на потреблението на енергия. А автоматизираното дистанционно наблюдение и превантивната поддръжка гарантират, че даден проблем ще бъде засечен и отстранен своевременно. И най-хубавото е, че тези технологии са налични още днес.

Q Предвид тези тенденции как според вас се развива българската минералносуровинна индустрия?

A Българските компании от сектора предприемат последователни стъпки в правилната посока. През последните години почти няма голяма фирма от този бранш, с която да не сме работили по проекти, свързани с оптимизация и модернизация в сферата на електрификацията, автоматизацията и дигитализацията. Разбира се, това е процес, който може и трябва да продължи. Но за мен е особено радостен фактът, че в целия бранш има ясно осъзнаване за необходимостта от непрекъснати иновации, за да сме подготвени за едно по-зелено и устойчиво бъдеще.

***

[[{"fid":"379273","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":262,"width":501,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]] Снимка: Архив/Siemens

Дистанционен пуск за „Асарел“

Eдин от най-новите проекти, осъществени от направление „Дигитални индустрии“ на Siemens – България, е свързан с модернизация на диспечерския пулт в обогатителната фабрика „Асарел“. В рамките на проекта в обогатителната фабрика са внедрени най-новите системи за автоматизация от серията SIMATIC PCS7, с които се контролира целият производствен процес по веригата. По думите на инж. Теодор Маринов началото на проекта е съвпаднало с началото на пандемията. „Въпреки ограничените възможности за посещения на място благодарение на чудесната организация и отличното сътрудничество между екипите на Siemens – България, и „Асарел-Медет“ бяхме в състояние да изпълним поетите задължения, да осъществим дистанционно пусково-наладъчните работи и да въведем в експлоатация обекта, работейки през осигурени защитени VPN канали. За нас това бе първият подобен дистанционно завършен проект и се радвам, че имахме възможност да го направим, трупайки ценен опит и ноу-хау“, споделя инж. Маринов.

Алек Вучков, Siemens. Текст от бр. 08/2021 на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ