Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Втора вълна на COVID-19 няма да попречи на икономическото възстановяване в Азия, смятат от Morgan Stanley
Потенциално избухване на втора вълна от COVID-19 в Азия няма да нанесе същи тежки щети върху икономиката, каквито бяха нанесени при първата вълна от вируса. Това смята икономистът от Morgan Stanley Дей Тан, цитиран от Си Ен Би Си.
Опасенията, че нов ръст на инфекциите може да попречи на икономическото възстановяване, се засилиха през последните месец, след като редица страни разхлабиха мерките срещу разпространение на заразата. Ръстът на новите случаи в китайската столица Пекин подхрани тези страхове.
Според Тан обаче втората евентуална втора вълна от COVID-19 ще бъде по-лесна за контролиране, тъй като Властите вече знаят как да реагират в подобна ситуация.
„За всички е ясно, че при отварянето на икономиките ще има ръст на новите случаи, но ние не очакваме повторен икономически срив“, коментира пред Си Ен Би Си Тан
По нейните думи няколко азиатски икономики, сред които Южна Корея, Тайван и Хонконг, са започнали да разхлабват противоепидемичните си мерки още в края на април. Оттогава до днес се наблюдава ръст на заболяваемостта, но ситуацията е по-лесна за контрол в сравнение с това, на което бяхме свидетели в миналото“, казва Тан.
„По тази причина в момента не очакваме евентуалната втора вълна да нанесе сериозни щети на световната или на азиатските икономики“, добавя тя.
Китай ще поведе глобалното възстановяване
През последните седмици в Пекин бяха регистрирани първите случаи на COVID-19, които не са привнесени от пристигащи извън Китай хора, от 50 дни насам. В южнокорейската столица Сеул също бе отчетен нов ръст на случаите. В началото на пандемията Китай и Южна Корея бяха двете най-големи огнища на COVID-19 в световен мащаб.
Въпреки този нов ръст на случаите, от Morgan Stanley очакват азиатските икономики, с изключение на тази на Япония, да се възстановят по-бързо от тези на останалите региони, като Китай ще поведе ралито.
„Това се дължи на по-ефективния институционален отговор на икономики като Китай, Тайван, Южна Корея и Хонконг, където разпространението на COVID-19 бе поставено под контрол много по-рано, като в някои случаи дори не се стигна до налагане на тежки карантинни мерки“, казват от Morgan Stanley.
От банката очакват Азия (с изключение на Япония), да запише икономически ръст от 0,1% през 2020 г., последван от скок с 8,5% през следващата година.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.