Япония готви мащабна промяна на имиграционната си политика

Япония готви мащабна промяна на имиграционната си политика

Япония готви мащабна промяна на имиграционната си политика

Япония се подготвя за голяма промяна на имиграционната си политика, която ще позволи на чужденци, работещи в някои сектори, да останат в страната за постоянно, предаде Ройтерс, цитирайки представител на Министерството на правосъдието.

Промяната може да влезе в сила още през фискалната 2022 г., като тя се базира на закон от 2019 г., според който работниците от 14 сектора, сред които земеделието и строителството, могат да пребивава в страната до пет години, без обаче членове на семействата си.

Правителството отдавна търси начини да облекчи тези ограничения, които компаниите посочват като една от причините да избягват да наемат подобни служители.

Ако ревизията влезе в сила, тези работници, основно от Китай и Виетнам, ще имат право да подновяват визите си неограничен брой пъти и да доведат в страната семействата си – нещо, на което в момента имат право квалифицираните чуждестранни работници.

Имиграцията от дълго време е табу в Япония, където мнозина ценят етническата хомогенност. Натискът за отваряне на границите на страната обаче нараства на фона на недостига на работна ръка и застаряващото население.

„Тъй като намаляващото население се превръща в по-сериозен проблем и ако Япония иска да бъде разглеждана като привлекателна локация за чуждестранни работници, тя трябва да комуникира със света, че разполага с подходящата структура, за да ги приветства“, коментира Тошихиро Менджу, управляващ директор на мозъчния тръст Japan Center for International Exchange

Законът от 2019 г. имаше за цел да привлече около 345 хил. работници в рамките на пет години, но потокът от имигранти се задържа на ниво от около 3000 на месец преди пандемията от COVID-19 да доведе до затваряне на границите.

Към края на 2020 г. в Япония е имало 1,72 милиона чуждестранни работници от общо 125,8 милиона население. Те са едва 2,5 процента от всички работещи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ