Япония с първи излишък от шест години

Япония с първи излишък от шест години

Япония отчете днес търговски излишък за 2016 г., за първи път от шест години, благодарение на съживяването на износа в края на годината и трайно ниските цени на петрола, тласнали надолу показателя за вноса, предаде Асошиейтед прес.

Излишъкът възлиза на 4,1 трилиона йени (35,8 милиарда долара) спрямо дефицит от 2,8 трилиона йени за 2015 година. Износът е намалял със 7,4 процента спрямо година по-рано до 70,04 трилиона йени (617 милиарда долара), а вносът е спаднал с 16 процента до 66 трилиона йени (581 милиарда долара), сочат правителствените данни.

Излишъкът в търговията със САЩ се е свил с близо 5 процента до 6,8 трилиона йени (59 милиарда долара). При обмена с Китай, най-големия търговския партньор на Япония, се наблюдава годишен дефицит от 4,6 трилиона йени (41 милиарда долара).

През декември японските доставки за Китай са скочили с 12,5 процента на годишна основа до рекордните 1,3 трилиона йени (11,4 милиарда долара), допринасяйки за първия растеж на общия износ от 15 месеца, съобщи правителството, цитирано от ДПА.

Като цяло миналия месец експортът се е повишил с 5,4 процента до 6,68 трилиона йени, а импортът е отстъпил с 2,6 процента до 6,2 трилиона йени на фона на вялото вътрешно потребление и спадащите цени на енергоносителите в световен мащаб, сочи предварителният доклад на финансовото министерство в Токио.

Това е довело до търговски излишък от 641,4 милиарда йени за декември.

Декемврийският износ за САЩ, втория по големина търговски партньор, се е покачил с 1,3 на сто до близо 1,37 трилиона йени, отчитайки първо увеличение от 10 месеца, посочва ДПА.

Търговският баланс на Япония премина в дефицит, след като земетресението и цунамито от 2011 година предизвикаха сривове в АЕЦ "Фукушима" и реакторите в страната бяха изключени за проверки, припомня АП.

За да компенсира, бедната на ресурси Япония увеличи вноса на петрол, газ и въглища за конвенционалните си електроцентрали. През 2016 година вносът от Близкия изток, основен източник на суров петрол за Япония, бележи спад от близо една трета спрямо година по-рано.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ