Южна Корея задава нова посока на икономиката си

Южна Корея задава нова посока на икономиката си

Новото правителство на Южна Корея променя курса към постигане на справедлива и благоприятна за работната сила икономика, след като десетилетия наред растежът бе движен от износа, начело с големите компании, и мнозина се отдалечиха от икономическия просперитет, информира Асошиейтед прес.

В петгодишен икономически план, оповестен днес, южнокорейското министерство на финансите отбелязва, че ще увеличи доходите на домакинствата и ще укрепи системата за социална сигурност в отговор на нарастващите опасения за неравенството. Страната планира да вдигне рязко минималната заплата и помощите при безработица, да наложи по-големи глоби за нечестните бизнес практики и други мерки.

Планът също така призовава за подобряване на прозрачността и управлението в големите семейни компании, както и за прекратяване на нелоялните отношения между големия бизнес и по-малките подизпълнители. Пакет от мерки пък е насочен към по-добри условия на труд, включващи скъсяване на дългото работно време.

Това бележи "пълна смяна на парадигмата" в южнокорейската икономика, е заявил на заседание на кабинета президентът Мун Дже-ин, цитиран в съобщение на пресслужбата си. Гражданите би трябвало да усетят във всекидневните си икономически дейности, че Южна Корея е станала справедлива страна, е казал той пред министрите.

"Началото на новата парадигма ще бъдат хората", отбеляза пред журналисти финансовият министър Ким Дон-йон. "За да сменим парадигмата, бъдещата икономическа политика ще бъде съсредоточена в четири направления: движен от доходите растеж, ориентирана към заетостта икономика, иновации и справедливост".

Петгодишният икономически план на Мун Дже-ин слага край на ерата "Пак" (от името на отстранената от власт заради корупция президентка Пак Гън-хе - бел. р.), посочва АП. Новият държавен глава се ангажира да подобри икономиката, поставяйки на първо място заетостта и трудещите се.

До 2022 година минималната заплата ще достигне 10 000 вона (9 долара) на час, с около 30 на сто над предвиденото за 2018 година. Детските надбавки, стимулите за търсещите работа младежи и помощите за възрастните хора ще се повишат. С 10 процентни пункта ще нараснат обезщетенията при безработица.

Колкото повече работни места създават местните власти и частните компании, толкова повече бюджетни средства или данъчни облекчения ще бъдат предоставяни, обещава правителството.

Освен това управляващите ще се стремят да намалят прословутото работно време, което е на второ място по дължина сред развитите страни.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ