Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Здравите корени на предприемачеството
Неуловимата връзка между естеството на културата и разпространението на предприемачеството изглежда все пак съществува. В съвместна разработка германският икономист Катарина Ерхард и швейцарецът Саймън Хейни демонстрираха, че съвременната дейност при откриването на нови компании в Швейцария зависи от произхода на техните предци - но не просто едно или две поколения, назад а от около 18 век.
Разкритият ултраконсервативен характер на „културната база на предприемаческата култура“ е много неочакван: повечето от „пазарните реформи“ са с предполаган ефект в продължение на десетилетия. Ерхард и Хейни смятат обаче, че този ефект, с такава продължителност няма влияние върху успешността на основаните компании и практически не е свързан с иновациите. На практика, те показват, че реформи, които траят по-малко от три века може да се окажат недостатъчно ефективни.
Научният труд под заглавие "Културните корени на стартиране, растеж и закриване на компании" е представена от Катарина Ерхард от университета Хайне в Дюселдорф и Саймън Хайни от университета в Цюрих в серия публикации през юли в SESifo. Икономистите, изследващи дейността по стартиране и закриване на компании в Швейцария през 2002-2015 г., неочаквано намират потвърждение на един от основните спорове в историята на икономиката - дали предприемачеството е свързано с културата на произход на предприемача. Този на пръв поглед прост въпрос има много потенциални последици. По принцип истинският отговор на въпроса „защо някои страни са богати, а други бедни“ трябва да се крие именно в тази област - както и отговорът на въпроса как регулаторните реформи в определена икономика влияят върху дейността на предприемачите.
Изследването на Ерхард и Хейни се основава на уникалния характер на швейцарската регистрационна система: швейцарските граждани посочват в документи не само мястото си на раждане, но и „мястото на произход“ - община на територията на страната, в която имат право да ползват обща собственост (това обикновено е общинска земя). Това право се въвежда в законодателството през XVIII век и се наследява по бащина линия. Икономистите успяват да проследят икономическата активност на потомците на френски и немскоговорящи жители на Швейцария в самата държава - независимо на какъв език говорят сега, в коя част на страната живеят и работят.
Разглеждайки съвременната икономическа дейност на хората, Ерхард и Хейни показват, че тя зависи не толкова от настоящите обстоятелства в живота на основателите на компаниите, а от това на коя култура от XVIII век са наследници- франкофонска или немска. Тези различия са съществени преди всичко в дейността на новото предприемачество: съвременните наследници на „германската“ култура отварят 20% повече компании от „френската“, дори ако десетилетия по-рано техните семейства са живели във френскоговорящата част на Швейцария.
Авторите също така предполагат, че тяхната работа отговаря отчасти на въпроса кои компоненти на културата могат да бъдат важни за предприемачеството.
В съществуващите две школи по този въпрос последователите на Джоузеф Шумпетер залагат на присъствието в основната предприемаческа култура на склонност към иновации, а последователите на Франк Найт - на интуицията в условията на несигурност и готовност за поемане на риск. Разработката на Ерхард и Хейни, според самите тях, е по-скоро в полза на втората теза: въз основа на идвършените от тях проучвания те правят заключението, че склонността към иновации не е от съществено значение, докато заложената в културата способност за оценка на риска е много важна.
Проучването, демонстриращо, че специалните характеристики на „исторически германските“ предприемачи, създали в периода 2002–2015 г. около 120 000 допълнителни работни места в Швейцария, или 2,5% от местния пазар на труда, показва, че в действителност предприемаческата култура се развива в икономиките в продължение на векове, а не за десетилетия . От това обаче също така следва, че е почти невъзможно да се унищожи предприемаческа култура с такива архаични корени дори в хода на социалната революция.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.