110 сгради в България са със зелен сертификат EDGE
Безплатно приложение позволява да се извърши самооценка на всеки проект , споделя Атанас Шутов, мениджър бизнес развитие и ръководител на Центъра за компетентност в Източна Европа към „SGS България“
- Колко са зелените сгради в България и колко трябва да станат до 2030 и съответно до 2050 г.?
- SGS работи по програмата за зелено строителство на IFC – EDGE Buildings в България от 2018г. и до момента сме сертифицирали 110 сгради. Тук влиза и първата в Европа сграда сертифицирана по стандарта EDGE като нетно нулево въглеродна. Това е високо енергийноефективна срада, която произвежда на място или набавя достатъчно безвъглеродна възобновяема енергия, необходима да покрие годишното й енергийно потребление, а в случай на остатъчни въглеродни емисии се използват въглеродни компенсации. Все още няма много такива у нас, но с новите регламенти на ЕС от 2030 г. всички нови сгради ще трябва да бъдат нетно нулево въглеродни, а от 2050 г. всички съществуващи сгради ще трябва да бъдат такива.
- Как може да се озелени всяка сграда, независимо кога е построена?
- Необходими са ясни и независими данни, които да ви позволяват да моделирате решения, показващи коя опция за зелено модернизиране работи най-добре за различните типове сгради. Това веднага звучи интензивно и скъпо по отношение на времето за една сграда, да не говорим за портфолио от такива. Добрата новина е, че инструмент като EDGE APP e специално проектиран да направи това. Свободно достъпното приложение EDGE предоставя лесен достъп до тези независими данни и съдържа списък с мерки за ефективност, които могат да помогнат да направите съществуваща сграда по-екологична.
- През какви етапи преминава сертифицирането по EDGE?
- Сертификацията започва от безплатното приложение EDGE APP (app.edgebuildings.com), което позволява на клиента да извърши самооценка на проекта и да качи съответната документация. Следва независим одит на оценката, както и одит на терен, след завършване на проекта. Оттук следва проверка от сертифициращ орган, който преглежда информацията и издава сертификата. EDGE e приложим за нови и съществуващи сгради и има три нива на сертификация – EDGE Certified, EDGE Advanced и EDGE Zero Carbon. Това би позволило на много компании да се съсредоточат върху подобрения на ефективността и в крайна сметка да достигнат до нулев въглероден отпечатък.
Алек Вучков. Текстът е от бр. 02/2022 на сп. „Мениджър“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.