Акад. Петрунов: Несериозно е да се страхуваме повече от ваксината, отколкото от заболяването
Проблемът е в недостатъчното количество ваксини, с което разполагаме. Това заяви пред БНТ имунологът акад. Богдан Петрунов по отношение на лошите резултати на България в борбата с коронавируса.
„Фирмите поеха ангажимент, който за момента не могат да изпълнят. Те не могат да доставят необходимите количества, за да се постигне 50-70% имунизационно покритие на човешката популация в целия свят, за да имаме условия да постигнем колективен имунитет.“, коментира той.
Той е убеден, че до края на годината с напредването на броя поставени ваксини в България ще се постигне колективен имунитет.
„Ако достигнем 1,5 - 2 млн. ваксинирани, ние наистина ще сме едно много добро положение и ще видим доброто от ваксините“, каза акад. Петрунов.
По думите му е необходимо да има кампания за повишаване на доверието във ваксината на AstraZeneca, тъй като всички данни показват, че тя е напълно безопасна и сравнима с РНК ваксините.
„Данните на Световната здравна организация и на регулаторите в САЩ и Европа показват убедително, че случаите на тромбоемболизъм при имунизирани с AstraZeneca са много по-малко от тези, които се наблюдават в нормалния живот. Много повече хора, които никога не са били имунизирани, получават такова заболява в сравнение с тези, които са имунизирани – в това няма съмнение.“, категоричен е акад. Петрунов.
По думите му не може да се каже, че у нас има провал на имунизационния план и че проблемите се дължат на недостиг на ваксини.
„Ние сме поръчали около 19 млн. дози и чакаме фирмите да си изпълнят обещанията. За съжаление ваксината я няма. Това е целия проблем“, коментира акад. Петрунов.
По думите му обаче остава въпроса доколко хората разбират значението на ваксините.
„Това е много сериозен въпрос, който е по-важен от цялата логистична история. И сега има 30-40% от българите, които не желаят да се имунизират. Как ще постигнем колективен имунитет с хора, които не желаят да се имунизират. Отговорът е, че няма да го постигнем. Антиваксърската нагласа е много тревожна“, допълни имунологът.
„Безкрайно несериозно е да се страхуваме повече от ваксината, отколкото от заболяването. Имунитетът от ваксината е по-качествено от този, които създава заболяването. Не трябва да се смята, че без ваксина ще победим тази пандемия“, каза още той.
Според академика могат да бъдат постигнати сериозни успехи в лечението на коронавируса с разработването и внедряването на моноклоналните антитела - конкретно за коронавируса.
„Това направление е от повече от 30-40 години и моноклоналните антитела намират приложение в лечение на много заболявания - алергичните, автоимунните, злокачествените заболявания, но сега има много сериозни постижения в лечението на коронавируса.“, разказа акад. Петрунов.
Той обясни, че този тип лечение се прилага под формата на инжекция.
„Това са изкуствено създадени антитела, които са насочени точно към тези спайк протеин вируса и към много други елементи на реакцията и я блокират. Това е един съвременен метод, сега го наричат биологично облекчение. Това е бъдещето на лечението в лекарствената терапия.“, каза още академикът.
Лечението трябва да бъде насочено към подтискане реакцията на вируса или да блокира мястото, където вирусът навлиза в човешкия организъм, т.е. рецепторът, който ги приема, както е случаят с коронавируса.
По думите на акад. Петрунов се очаква разработваното хапче срещу коронавирус да направи сериозен пробив.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.