Алпинистът Боян Петров е в неизвестност в Хималаите

Алпинистът Боян Петров е в неизвестност в Хималаите

Алпинистът Боян Петров е в неизвестност в Хималаите

Българският алпинист Боян Петров е в неизвестност в Хималаите на територията на Тибетски автономен район, съобщиха от пресцентъра на МВнР. В посолството на България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че българският алпинист Боян Петров е в неизвестност от 3 май.

Жена му, Радослава Ненова също публикува информация във фейсбук, което гласи: "Отлагах този пост, за да си представям още малко, че всичко е наред. Но историята бавно плъзна по чужди сайтове, а вече и във външно министерство. Боян е в неизвестност от дни, някъде по склона на връх Шиша Пангма. Със сигурност е направил опит да се качи на върха, защото палатката му е била на лагер 3. Времето рязко се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него, спасителна акция в момента не е възможна. Най-рано утре ще тръгнат да го търсят. Държа постоянна връзка с тях по сателитния телефон. В планината хората стават повече от семейство и знам че ще направят всичко по силите си тази история да завърши добре. За хора обсебени от осемхилядниците базов лагер е повече от дом, а снежния склон им действа като лампа на пеперуда.....едни от най-силните приятелства съм направила в планината, като наркотик е."

Боян е участвал в експедиция в Хималаите заедно с още 10 души (един унгарец, петима италианци и четирима водачи от непалски произход), поясняват още от МВнР.

Според получената информация, неговата липса е била забелязана от участниците в експедицията в района на Шиша пангма на около 7500 м надморска височина. Веднага след това са изпратени трима души, за да го издирват. На 6 май сутринта, на 7350 м надморска височина са били открити палатката и спалния чувал, без самия алпинист. Поради внезапно влошаване на метеорологичните условия в района тримата търсачи временно са прекратили издирването.

Тибетската алпинистка асоциация е била информирана за случилото се на 6 май в 12.20 ч. местно време от лицето за връзка от района на Шиша пангма. Експедицията е имала разрешение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 г., изкачване на връх Шиша пангма и напускане през Дзилун на 9 юни 2018 г.

Служители на Асоциацията поддържат връзка с ръководителя на експедицията, който ги е уведомил, че издирването на българския алпинист продължава.

Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрекъснат контакт с местните институции и следят отблизо случая.

"Ситуацията е много тревожна, но не вадим никакви окончателни изводи, защото има и други случаи от миналото като например с италианеца Меснер на НангаПарбат, когато алпинист се връща в базовия лагер със значително закъснение, защото може да е тръгнал по друг път. Не трябва да изключваме тази опция", казва унгарският алпинист Клайн Давид, който е един от участниците в експедицията с Боян Петров. Според унгареца двамата се разделили на 29 април. Петров решил да изкачва хималайския връх сам, след като преминал обичайните етапи на аклиматизация и прекарал 3 нощи на 6000 и 6400 м. 

45-годишният Петров е диабетик и в миналото е имал тежки случаи заради заболяването си, както на Анапурна, така и на К2, където е бил спасен с помощта на други алпинисти. Петров е изкачил 10 осмохилядници без кислородни маски. В миналото Петров се е излекувал от тумор, а освен това е оживял и след трудова злополука. Въпреки всичко това той се е възстановил за рекордно време и се е върнал към изкачването на върхове. След Анапурна, Макалу и Нанга Парбат през 2016 г., миналата година изкачи Гашербрум и Даулагири, припомня италианското издание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ