България може да произвежда ваксини, но стартирането на процеса отнема време
Теоретично България има възможност да произвежда ваксини, но имаме малки производствени мощности. Това съобщи в ефира на БНР Петър Галев, оперативен директор на дигиталната платформа за комуникация в медицината CredoWeb.
Според него дори да бъдат използвани тези мощности ще е необходимо доста време, за да започнат да произвеждат от утвърдените ваксини.
„Имаме познанията и потенциала да го направим занапред. И на територията на Европа, и у нас трябва да се преосмисли износът на производство. Ако не се стигна до драматична липса на медикаменти, това е заради факта, че на българска територия има страшно добре развита генерична индустрия“, допълни Галев.
„Проблемът с доставките на ваксините е глобален. Не приемам определението за ваксината на Astra Zeneka като ваксина на бедните. Едно е цената, съвсем друго е ефективността. Противоречивите послания, които ги имаше в началото, трудно ще бъдат преодолени. С течение на времето това ще се преодолее, но няма да е бързо“, добави той. Галев подчерта, че с течение на времето ще се натрупа възможност за масово ваксиниране, като единият вариант е ваксини назаем, а другият - разширяване на портфолиото.
По думите му все повече компании, които са разработили свои ваксини, ще предоставят възможността да се произвеждат екстериториално, за да покриват своите нужди.
Ваксинирането в Европа се движи много след плановете, поради недостиг на ваксини. Затова ЕС започна през тази седмица клинични тестове за одобряването на руската ваксина „Спутник V”, а няколко държави от блока вече поръчаха от нея. Сърбия вече работи по възможността да стане производител на руската ваксина за Западните Балкани.
В момента Германия е ваксинирала 8% от населението си, Франция 7%, Испания 9%, България 4%. За сравнение – Израел има 98%, ОАЕ 64%, САЩ 24% и Великобритания 32%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.