Борисов очаква до 1 година да сме в чакалнята на Еврозоната
Оптимист съм, че в рамките на една година можем да се поздравим с успех по темата за присъединяването на България към Еврозоната, заяви премиерът Борисов на провеждащата се днес дискусия в София "България в Еврозоната. Икономическата логика срещу митовете".
"До година ще сме в чакалнята на Еврозоната. Ще намалим лихвите по кредитите. Във всички случаи кредитните рейтинги на държавата тръгват нагоре, повече инвестиции идват, повече стабилност и сигурност в банковата система. Това, разбира се, ако има политическа стабилност", коментира той ползите от присъединяването на държавата към европейския валутен съюз.
Сутринта с комисар Домбровскис (б.р. Валдис Домбровскис, вицепрезидент на ЕК) водихме подобен разговор. В рамките на месец ще ни дадат пътна карта. Знаете спорът какъв е между нас и тях - дали първо да влезем в чакалнята или обратното - през паричния съюз и тогава там", каза премиерът и добави, че ще има преговори по въпроса. Тези преговори са по-тихи, банкерите не обичат да се шуми, но председателят на нашата централна банка и финансовият министър доста често са при господин Драги (б.р. Марио Драги, председател на Европейската централна банка) и при гуверньорите на другите банки, които са важни при вземането на решение", добави Борисов.
Какво би станало ако не участваме в Еврозоната, коментира още Борисов по време на дискусията. "Тогава не би трябвало да се сърдим, че едни държави, които имат обща валута, членове са на банковия и паричен съюз, искат да се развиват на първа скорост, а тези, които имат претенции, различни от тези, могат да си правят тяхната политика", обясни той. Иначе нашият валутен борд е стабилен, 1,4 процента инфлация - до 2 процента е добре, отбеляза министър-председателят.
Хубаво е, че на това мероприятие са основните политически партии БСП, ДПС, ГЕРБ, защото това е тема, по която има две мнения, покрити със своите митове, каза Борисов, цииран от БТА. Ние не представляваме риск за Европа, защото всички правителства удържахме, не си продадохме златния резерв в БНБ, имаме стабилен фискален резерв и параметри - с 25 процента външен дълг сме в тройката на Европа, а с нулевите бюджетни дефицити и то години наред даваме възможност да се постигне една стабилност, коментира премиерът.
На лъжите, че увеличаваме дълга, отговорихме с 2 милиарда и 300 милиона по-малко дълг на държавата, каза пред журналисти Борисов и посочи, че сме трети в Европа по нисък външен дълг, след Естония и Люксембург. Той допълни, че до края на мандата дългът ще бъде намален още и ще станем втори в Европа.
Влизането в Еврозоната ще доведе до нарастване на доходите, а не обратното, което е един от най-разпространените митове по темата, заяви от своя страна по време на дискусията финансовият министър Владислав Горанов. Друг, често тиражиран мит по тази тема е свързан със силното нарастване на цените. "Със сигурност при минимални закръгляния подобен ценови скок е възможен, но той се измерва с малки размери, подобно на това, което имаме като опит при деноминирането на българския лев. Тогава не видяхме да има ценови шок.", посочи още министърът.
Той призова да излезе от употреба и още един мит - че България ще изгуби суверенитета си и няма да може да провежда национална парична политика. "Влизането в еврозоната работи точно за обратното, защото ще ни направи участници в решения за провеждането на монетарни политики и ще увеличи възможностите за участие и влияние върху важни икономически процеси, поясни той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.