Д-р Иван Маджаров: Без кадри реформите са невъзможни

Д-р Иван Маджаров: Без кадри реформите са невъзможни

Д-р Иван Маджаров: Без кадри реформите са невъзможни

Пандемията доказа, че здравната система е основен елемент от националната сигурност, коментира д-р Иван Маджаров. Той e председател на УС на БЛС за втори мандат, след преизбирането му начело на организацията през септември 2021 г. Той е завършил завършил Медицински университет - Пловдив. Притежава специалност по "Ушни, носни, гърлени болести" и Магистратура по Здравен мениджмънт. От 2008 г. до 2013 г. е управител на МБАЛ „Първомай” ЕООД. От 1994 г. до 2008 г. е ординатор в отделението по УНГ болести към МБАЛ „Пловдив” в Пловдив. От 2013 до 2014 година е директор на РЗОК Пловдив. Преди да оглави БЛС е бил управител на МБАЛ „Пълмед” в Пловдив и председател е на УС на Българска болнична асоциация.

Д-р Маджаров ще бъде сред основните участници в първи панел* на Деветия Фарма форум на сп. „Мениджър“, който ще се проведе на 15 март в София Хотел Балкан

- Kaĸ ĸopoнaвиpycнaтa пандемия пpoмeни начина, пo ĸoйтo глeдaмe нa мeдицинaтa, и oт ĸaĸви нови политики и решения имa нужда здравната ни система, за дa отговори aдeĸвaтнo нa нacтoящaтa oбcтaнoвĸa?

- През изминалите 2 години българското здравеопазване се сблъска с безпрецедентно предизвикателство. Пандемията COVID-19 по категоричен начин демонстрира, че здравната система е основен елемент на националната сигурност и липсата на ефективно управление и инвестиции в тази сфера носи тежки загуби за гражданите и икономиката на страната. В този период на здравна криза,  особено ясно изпъкна ниското ниво на дигитализация на здравния сектор и липсата на работеща единна здравноинформационна система, която да осигури достоверни епидемидемиологични данни, даващи възможност за ефективно лечение на пациентите на база активно управление на ресурсите в здравеопазването. Пандемията задълбочи и друг проблем, който трябва максимално бързо да бъде решен – липсата на кадри особенно в отдалечените региони. За нас това е катастрофата, защото няма реформа, която може да се случи без кадри – без лекари и специалисти по здравни грижи, а ние сме на ръба на пропастта.

- Как можем да обърнем тенденцията за изтичане на кадри от всяка сфера в здравеопазването?

- Дълги години приемът и „създаването“ на нови лекари у нас беше твърде малко на фона на потребностите, които има държавата и на фона на свободното движение на кадри в ЕС. От друга страна средната възраст на лекарите в България е 53 години. 88 % от общопрактикуващите лекари са над 50 години, а 35% - са в пенсионна възрраст.  Пред нас, като лекарски съюз, основното предизвикателство е именно решаване на кадровата криза. Повишаването на интереса на колегите, особено в извънболничната помощ, е от първостепенно значение.  Български лекарски съюз ще работи и изисква усилията и средствата  да са насочени за решаването на този проблем.

***

*В първи панел на предстоящия Девети фарма форум на списание „Мениджър“ представители на изпълнителната власт, на различни институции в сферата на здравеопазването и на браншови и съсловни организации ще дискутират факторите за ускорено развитие на българското здравеопазване и нужните политики за насърчаването им.

Бъдете част от събитието. Програма на форума и регистрационна форма търсете тук.

Девети национален фарма форум се осъществява с подкрепата на: AstraZeneca; MagnaPharm; Astellas; Novartis; Българска болнична асоциация; СЕНТИЛИОН; MED-EL

Медийни партньори на събитието са: bTV; dir.bg; puls.bg; REDmedia, portalnapacienta.bg

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ