Ивайло Пенчев за данък „богатство”: Насилственото изземване на повече пари е неморално
„Същността на данъчното облагане е насилствено изземване на пари от хора, които са ги изкарали честно. В една правова държава този, който е изкарал повече пари, е създал повече блага за останалите. Насилственото изземване на повече пари е неморално. Така бизнесменът Ивайло Пенчев определи предложението на КНСБ да се въведе данък „богатство”
Синдикатът предлага доходите до минималната заплата да не се облагат със ставка. Десетпроцентният данък да бъде само за сумите над минималната. От КНСБ предлагат още въвеждане на необлагаем минимален първоначален доход за млади семейства, което според синдиката ще стимулира сключването на граждански брак, раждаемостта и потреблението.
„Това е нормална реакция на хората с парите, нормалният конфликт между капитала и труда. В същото това време тези хора много обичат да участват в благотворителни кампании. Когато обаче го правиш, за да си измиеш лицето пред обществото, тогава е лошо и просто пиар”, контрира Пенчев Ваня Григорова от КТ „Подкрепа”, в ефира на bTV.
Тя заяви, че не става въпрос за кражба, а за обществен договор, спрямо който всеки трябва да участва съгласно възможностите си във функционирането на обществото.
„Този тип индивидуализъм е дълбоко навлязъл в обществените отношения, при което се зачертават базови принципи на съществуването на обществото. Това са нормални подходи в западноевропейските държави”, допълни тя.
„Хората, които „консумират” данъци, са основно държавните служители и всички други организации, които не създават стойност. В тази група включвам и компании, които работят само за държавни поръчки. Това са хора, които се хранят от данъците и имат интерес те да нарастват. Всички други, които ги плащат, са платци на данъци”, заяви от своя страна Ивайло Пенчев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.