Над 400 арестувани за безредиците тази нощ в Харманли (обобщение)

Над 400 арестувани за безредиците тази нощ в Харманли (обобщение)

Над 400 души от настанените в бежанския лагер в Харманли са задържани след избухналите тази нощ безредици там, стана ясно от изявление на Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор. „Ако се съберат доказателства за 400-те лица, които са извършили престъпление, имайте абсолютната убеденост, че прокуратурата има ресурса и капацитета да повдигне обвинение и на 400-те.”, увери тя.

Преди това, в парламента министърът на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова докладва за 240 задържани. „При потушаване на безредиците, 24 служители на МВР са получили леки наранявания и са откарани в Спешна помощ“, посочи тя.

Около 15 от задържаните са заподозрени като извършители на хулигански действия. „Двама от проявилите хулигански действия са прегледани в болницата в Хасково, но не са оставени за болнично лечение“, уточни министърът в оставка.

В по-късните следобедни часове тя уточни, че ситуацията в центъра за бежанци в Харманли е овладяна на 100 процента, „както оперативно, така и организационно”.

В същото време обаче малко след 16.00 ч. днес в Харманли отново пристигна премиерът Борисов след като десетки жители на града блокираха по обед входа на бежанския център в Харманли с национални трибагреници в ръце, знамена на Националния фронт за спасение на България и ВМРО. Множеството настояваше премиерът да дойде на място.

В този момент течеше свикано от Борисов спешно съвещание в Министерски съвет за набелязване на допълнителни мерки за възстановяването на реда в бежанския център и в града. В свиканото от премиера в оставка съвещание участва и участва началникът на отбраната ген. Константин Попов.

В края на спешната среща стана ясно, че  60 военнослужещи от Втора механизирана бригада - Стара Загора и Служба "Военна полиция" тръгват към Харманли със специализирана техника още днес, за да осигуряват охраната на външния периметър на Регистрационно-приемателния център в Харманли. На място ще бъде изпратен и екип на ВМА с реанимобил, съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.

Междувременно ГЕРБ излезе с декларация, в която подчертава, че бежанският лагер в Харманли е създаден от правителството на БСП и ДПС с премиер Пламен Орешарски като реакция и отговор на „манипулативните опити за внушения от страна на председателя на БСП-Лява България Корнелия Нинова, че ГЕРБ носи вина за всичко, свързано със случващото се в бежанския лагер в Харманли. За съжаление, за пореден път ставаме свидетели на безотговорно поведение, пренебрегване на националния интерес за сметка на популизма и употреба на страха на българските граждани за извличане на политически дивиденти от страна на лидера на БСП“, се посочва още в становището.  

Блокадата на входа на центъра в Харманли продължи до пристигането на премиера, който беше посрещнат от насъбралите се пред портала жители на града с ръкопляскания.

Част от бежанците са помогнали на служители в бежанския център в Харманли да бъдат евакуирани при вчерашните безредици, разказа омбудсманът Мая Манолова, която също бе в бежанския център днес и прекара 3 часа там. Бежанки са направили жива верига, за да защитят жени от администрацията от посегателства. Според Мая Манолова не е редно всички обитатели на центъра в Харманли да бъдат поставени под общ знаменател. Омбудсманът каза още, че тя и екипът й са успели да проследят във времето, прекарано в лагера как един човек със счупен крак и един с травма на главата ще получат спешна помощ. Манолова каза още, че е настояла още бременна жена да бъде преместена в друг корпус, а екипът й е купувал памперси и мляко на нуждаещи се малки деца. "Лагерът е пренаселен, условията в него не са добри", подчерта омбудсманът. Тя допълни, че 3 работници се грижат за около 3000 души. Манолова е притеснена, че макар да е сложена ограничителна мярка за лагера - карантина се реагира недостатъчно бързо при спешни случаи, за да се отделят хората, които имат различни заболявания. Тя ще настоява още да бъдат ускорени административните процедури по установяване на всеки конкретен случай, както и за ускоряване на доброволното или принудително извеждане на лицата, които нямат право да пребивават в страната. Докато Манолова даваше изявления пред журналистите жители на Харманли, които се бяха събрали наблизо започнаха да викат срещу нея. Наложи се дори част от служителите на реда в лагера да излязат навън, за да се успокои обстановката.

Малко след 17.00 ч. от пресцентъра на държавната прокуратура оповестиха, че Районна прокуратура – Харманли повдига обвинение на 18 лица – чужди граждани за хулиганство, съпроводено със съпротива срещу орган на властта и отличаващо се с изключителен цинизъм и дързост – престъпления по чл. 325 ал. 2 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 20 ал.2 Наказателния кодекс. Обвиненията към всички тях са във връзка с възникналите безредици, „грубо нарушаващи обществения ред, при които са пострадали 24 служители на МВР, повредено и унищожено е било имущество на Държавната агенция на бежанците.”, уточняват от прокуратурата. Обвинените лица са разпознати от свидетели очевидци.

С постановление на наблюдаващия прокурор осемнадесетте обвиняеми ще бъдат задържани за срок до 72 часа. До момента е установено, че те са участвали в безредиците като са унищожавали вещи, хвърляли камъни, удряли полицейски служители и извършвали и други непристойни действия.
В същото време районната прокуратура в Харманли е образувала досъдебно производство срещу полицейски служители за причиняване на телесни повреди на двама чужди граждани. Установява се самоличността на служителите на МРВ, причинили телесните повреди на двете лица, уточнява още съобщението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ