Официално: Удължават част от противоепидемичните мерки до 31 януари

 Официално: Удължават част от противоепидемичните мерки до 31 януари

Заведенията ще останат затворени до 31 януари, а детските градини, яслите ще отворят на 4 януари, съобщи министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов на редовния седмичен брифинг за разпространението на коронавирус у нас, който се проведе след съвещание с премиера Бойко Борисов.

 „Най-важните от мерките, които ще предложим заедно с колегите до мен са: нощните заведения, игралните зали и казината ще продължат да бъдат затворени до 31 януари. Ресторантите и спортните зали също ще останат затворени до 31 януари. Детските градини, ялите и учениците от 1-ви до 4-ти клас ще отворят на 4 януари 2021 г. Забраните за МОЛ-овете продължават да са затворени, с изключение на разположените в тях банки, аптеки и магазини, които са на телекомуникационни компании, където се плащат сметките на гражданите. Продължава забраната за събития, конференции, конгреси, като тя ще важи до 31 януари. От 1 януари ще отворят театри, музеи, галерии и кина при заетост 30 % от капацитета им“, обобщи министърът, цитиран от БНТ.

Проф. Ангелов отбеляза, че за последната седмица са излекувани 18 907 пациенти с коронавирус, а от началото на пандемията броят им е 90 510.

„Ако ме питате дали сме доволни от тези данни, категоричният ми отговор е категорично „не“. Като министър на здравеопазването не искам българските граждани да бъдат излекувани, а да бъдат здрави и това е целта на мерките, които ще предложим, заедно с колегите до мен“, подчерта той.

14-дневната заболеваемост у нас е 438 на 100 000, като това ни нарежда на 14-о място в Европа и на трето място на Балканите.

По отношение на смъртността сме на второ място в ЕС, обобщи данните главен държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев,.

Той заяви, че до края на годината очакваме да има първи имунизации срещу COVID-19 в страната.

„Подготовката за имунизация срещу COVID-19 е в пълен ход във всички РЗИ. Продължава изграждането и поддържането на хладилната верига за получаване на ваксината. Тъй като срокът, в който Европейската агенция за лекарства ще даде своите препоръки, беше изместен, очакваме на 23-ти ЕК да одобри разпространението на ваксината, тя да пристигне в страните на по-късен етап и се надяваме до края на годината да има първи имунизации в страната, както и в цяла Европа“, допълни той.

 „Трябва да сме бързи и гъвкави в мерките, в подпомагането на бизнеса и на хората, в осигуряването на лекарствата, ваксините, тъй като пандемията в цял свят се усложнява, а броят на починалите за съжаление продължава да е висок“, заяви министър-председателят Борисов в началото на съвещанието преди брифинга, съобщиха от правителствената пресслужба

 Премиерът отбеляза, че въпреки че броят на заболелите у нас е доста по-нисък, а броят на оздравелите надхвърля заразените, страната ни е на 14-о място в Европа по заболеваемост. „Винаги сме си поставяли животът и здравето на хората на първо място, затова продължаваме да действаме по тези мерки“, коментира борисов.

В рамките на работното съвещание министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че при малките ученици прякото педагогическо взаимодействие е най-важно и отбеляза важността на връщането в класните стаи на децата от 1 до 4 клас. Вълчев посочи още, че с приети промени в Закона за училищното и предучилищното образование се позволява родителите, които се притесняват, да могат да задържат децата си на обучение в електронна среда като за целта подадат заявление.

 „Лятото обсъждахме много варианти, но този се оказа най-удачният. Благодарение на това, че имаме работещ парламент, осигурихме тази възможност“, каза още министър Вълчев.

Премиерът Борисов акцентира, че с промените в противоепидемичните мерки, които ще действат до 31 януари 2021 г., се отчитат аргументите на експертите и се действа в интерес малките ученици да получат адекватно обучение в условията на пандемията, разчитайки на педагогическия надзор и обучението с учител, който да ги напътства.

Премиерът Борисов каза още, че пандемията от COVID-19 доведе до нечувана финансова икономическа криза и води страните към банкрут. Някои от тях вече са с минус 15% дефицити. „Няма държава, която да има достатъчен буфер. На този етап ние сме осигурили над милиард и сто милиона лева в подкрепа за микро-, малките и средните предприятия“, добави министър-председателят Борисов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ