Откриха изложба с посланията на Меркел, Макрон и Мей от вечерята в София

Откриха изложба с посланията на Меркел, Макрон и Мей от вечерята в София

Откриха изложба с посланията на Меркел, Макрон и Мей от вечерята в София

Бъдеще“, „единство“ и „успех“ – това са трите основни послания, които лидерите на ЕС оставиха върху масата, на която се проведе неформалната им вечеря на 16 май в София. А днес, написаното от тях върху модерните иновативни плоскости, от които бе изградена масата на вечерята, може да види всеки в Националната галерия-Двореца. Това заяви министър Лиляна Павлова при откриването на нестандартната и запомняща се изложба. Официалният й старт бе даден също от министъра на културата Боил Банов, присъстваха много дипломати и ценители на изкуствата. Националната галерия е първият домакин на изложбата с посланията на лидерите на ЕС, която ще може да се види до 8 юли. След това ще бъде подредена в Националния военноисторически музей, а после трайно ще бъде поставена в дома на Българското председателство - НДК

„Като прекрасен завършек на нашето ротационно председателство искахме да оставим за поколенията символична изложба, с която предаваме много силно послание. Послание, което да остане в историята с това, че България не само събра в столицата си всички европейски лидери в тази година на предизвикателства, в този важен момент, в който се намира светът, но и лидерите препотвърдиха в София слогана на Българското председателство – „Съединението прави силата“, посочи още министър Павлова при откриването на изложбата. Тя добави, че всеки от лидерите на ЕС го е направил по различен начин – едни с думи на български, други с послание, пречупено през тяхната призма. Всички те обаче призоваха за единство, единение и обединение в името на бъдещето на Европа.

„За нас беше изключителна чест лидери на ЕС като канцлера Ангела Меркел да оставят своето послание на български език - с кирилицата, която сме дали на света. Днес повече от 300 милиони души четат и пишат на нея“, каза още министър Павлова.

Всеки столичан и гост на София, който отиде в Националната галерия, ще може да види как собственоръчно френският президент Еманюел Макрон написа върху масата на неформалната вечеря - „И продължаваме! Благодаря на България!“.

„За успеха ни“ – е посланието, оставено от премиера на България Бойко Борисов, а колегата му - министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки подчерта, че „Чрез интеграцията на Европа създаваме по-добро бъдеще за следващите поколения – споделени ценности, общи цели, обединена Европа!“. Най-дълго е написаното от премиера на Великобритания Тереза Мей: „От изобретяването на компютъра от Джон Атанасов до разработването на World Wide Web от Тим Бърнърс-Лий, Великобритания и България са изиграли централна роля в постигането на цифровата мечта. Нека съвместната ни работа продължи още дълго!“.

Една от големите индиректни ползи от председателството ни на Съвета на ЕС е, че променихме имиджа и познаването на България, заяви по-рано министър Лиляна Павлова на дискусията "Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 - резултатите" в НДК.
284 събития са се провели в София, а 35 хиляди делегати са дошли при очаквани около 20 хиляди, отчете тя. Според нея гостите у нас са ни преоткривали с всяко следващо идване в различен аспект - и като туризъм, и като бизнес, и като политически партньор.

Програмата и приоритетите на самото председателство бяха достатъчно гъвкави и дадоха възможност да сме адекватни и напълно в крак с действителността и проблемите на деня, смята още тя. Обучени са 1550 експерти, отделно от тях 2000 души са се грижили за сигурността и логистиката. Според отчета има 78 постигнати споразумения в Съвета или с ЕП, 10 директиви за преговори по международни споразумения, 18 заключения на Съвета, пет решения и седем препоръки на Съвета. 

Досега не сме показвали, че България е амбициозен член на ЕС, коментира по време на дискусията и Екатерина Захариева, вицепремиер и външен министър.  Ако има нещо, с което сме изненадали по време на председателството, то е нивото на амбиция на нашата програма, добави тя

За постигнатото в Съвета "Общи въпроси" Захариева отбеляза, че вариантът за Република Македония е най-доброто, което можем да постигнем, с голяма конкретика, стъпка по стъпка, с времеви диапазон и с ясен ангажимент на държавите членки към нашите съседи.  

Трябва да се намери  общоевропейско дългосрочно решение за новите предизвикателства, свързани с мигрантската вълна, посочи още Захариева. Понякога изглеждаме блокирани от страх и толкова се страхуваме да не поддадем на популистките движения, а всъщност реагираме с техните действия, заяви тя. Според нея на популизма не може да се отговаря с по-голям популизъм. Така няма да го спрем, ако не излезем от този страх, ако не се събудим, не ни чака нищо добро, предупреди Захариева. По думите й в световен мащаб има 68,5 милиона мигранти миналата година - най-високата миграционна вълна.

Според вицепремиера Томислав Дончев истинска оценка на председателството може да бъде направена след няколко месеца. Към момента получаваме ласкави оценки, а подборът на теми и приоритети беше изключително сполучлив, коментира той. Дончев посочи, че българските администрации са се справили чудесно.

 Вицепремиерът каза още, че ако нещо липсва на европейско ниво, то е повече смелост, повече решителност. Практиката показва, че нито един нов проблем не може да бъде решен със стара технология, коментира той.    

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ