Парламентът разреши Военна полиция да използва сила

Парламентът разреши Военна полиция да използва сила

Парламентът разреши Военна полиция да използва сила

Служителите на „Военна полиция“ вече ще имат право да използват физическа сила и помощни средства в случай на абсолютна необходимост, реши парламентът днес като прие на второ четене текстове от Закона за военната полиция.

С промените бе конкретно дефинирано, че абсолютна необходимост има при:

- противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане;

- задържане на правонарушител, който не се подчинява или оказва съпротива на орган на службата;

- при опит на задържано лице да избяга, както и да посегне на своя живот или на живота и здравето на други държавни органи.

Абсолютната необходимост ще се отнася и за случаи при нападение срещу граждани и органи на службата, освобождаване на заложници, както и групови нарушения от военнослужещи на обществения и войсковия ред и нападения на сгради и помещения.

Физическата сила и помощните средства ще се използват след предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение и при освобождаване на заложници, гласят още приетите днес промени.

Депутатите записаха, че при използване на оръжие органите са длъжни да направят всичко възможно да запазят живота на лицето, срещу което е насочено, и да не застрашават живота и здравето на други лица, включително на органите, които го използват. В досегашните текстове беше записано, че са длъжни да го правят "по възможност", предаде агенция "Фокус".

С приетите на второ четене промени се въвеждат и принудителни административни мерки и санкции от 10 до 1000 лева.

Нарушение на правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обекти се наказва с глоба до 500 лв., а за загубена служебна карта на служител глобата е от 10 до 200 лева.

Ако някой използва униформено облекло, символи и отличителни знаци или служебна карта, показващи принадлежност към Служба "Военна полиция", без да има право, се наказва с глоба от 200 до 1000 лева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ