Парламентът въведе задължителните квоти за назначаване на хора с увреждания
Всяка компания с минимум 50 служители и нагоре ще бъде длъжна да назначава хора с трайни увреждания. Ако не го направи, ще плаща на бюджета. Това реши окончателно парламентът като прие промените в Закона за хората с увреждания. Текстът за квотите се оказа най-спорен при дебатите в пленарна зала. Бившият вицепремиер Валери Симеонов, който зае депутатска банка, направо предложи квотите да отпаднат. "Тази философия е насочена към санкциониране на онези "злодеи“, които имат привилегията и нещастието в България да се наричат предприемачи, бизнесмени и търговски функционери. Не мога да приема, че през механизма на санкциите и налагането на задължителни квоти, ние трябва да налагаме спазването на закона по този начин. Напротив, аз мисля, че отношението на Народното събрание към бизнеса трябва да бъде по-скоро отношение на партньорство“, заяви той от парламентарната трибуна.
"Защо изхождате от гледната точка, че става въпрос само за частните работодатели, в случая става въпрос и за държавата. Ние също я задължаваме да спазва тези квоти", опонира Георги Гьоков от БСП.
В крайта сметка, предложението на Симеонов не мина и квотите бяха приети.
Съгласно гласуванит днес промени работодатели с 50 до 99 работници ще трябва да назначат едно лице с увреждане. Работодатели със 100 и над 100 работници - две лица на сто от състава. Назначенията трябва да се извършват в 3-месечен срок, след като работодателите са били уведомени за задължението си по закон.
Все пак законът допуска и изключения от задължението. Освобождаването от квоти ще става, ако са налицеспецифични фактори, които възпрепятстват наемането на хора с увреждания или Бюрата по труда не могат да насочат хора с увреждания към фирмите, работодателите са освободени от горе описаното задължение. От квоти ще бъдат освобождавани и работодателите, които предлагат алтернативни мерки за заетост на лица с увреждания. Явно, тепърва предстои да видим как ще бъдат тълкувани и прилагани в действие допусканията за изключения.
Естествено, освен изключие, в закона е заложено и наказание, дефинирано в по-мека форма като "компенсация". Работодателите, които не изпълнят работните квоти, дължат всеки месец компенсационна вноска в размер на 30% от минималната работна заплата за всяко незаето работно място за човек с увреждане.
Наред с промените в Закона за хората с увреждания, депутатите гласуваха и Закона за личната помощ.
Според промените от догодина хората с увреждания ще получават по-голяма финансова подкрепа. Въвежда се индивидуална оценка на потребностите, която ще се извършва от специални звена в изцяло нова агенция, която ще отговаря за хората с увреждания в бъдеще.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.