Какво трябва да правим по време на гръмотевична буря

Какво трябва да правим по време на гръмотевична буря

След трагичния инцидент, при който мълния уби мъж в столичния квартал „Люлин” снощи, се повдигна въпросът пазят ли ни гръмоотводите върху сградите.

„Няма как да разчитаме на това съседните сгради да ни защитят при гръмотевична буря. Трябва да сме на закрито. Нито една от сградите в района на инцидента няма действаща мълниезащита. Най-вероятно, когато е бил построен блокът е имало такава. През годините обаче се правят ремонти и част от тези мълниезащитни системи са унищожени”, заяви експертът по мълниезащита Радослав Калчев пред Нова телевизия. 

Той допълни, че по време на гръмотевична дейност е важно човек да стои далеч от дървета и стълбове.

„Не трябва да отваряме чадър. Краката трябва да са прибрани, защото мълнията се разпространява по земната повърхност. Трябва максимално бързо да се скрием някъде”, каза още Радослав Калчев.

И днес валежи и гръмотевични бури в Западна и Северна България, предупреждава БНТ. 

В следобедните часове в Западна и Централна България отново ще има развитие на купесто-дъждовна облачност, на много места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи, отново има условия за гръмотевични бури в Западна и Северна България, заяви в Сутрешен блок на БНТ Мартин Славчев, дежурен синоптик в НИМХ.

В Източна и Югоизточна България ще е без сериозни превалявания. 

Славчев посъветва гражданите, когато видят, че се развива купесто-дълждовна облачност, да са наясно, че 10-20 минути след формирането на валежа са и първите мълнии, и е хубаво да се покрият някъде под сграда, докато отминат процесите.

По думите му е нужно гръмоотводите да бъдат поддържани регулярно, защото биха могли да спасят човешки живот, ако има добре изградена мрежа във всяка една сграда.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ