Повдигнаха обвинение на шефа на ГДБОП за натиск над прокурор

Повдигнаха обвинение на шефа на ГДБОП за натиск над прокурор

Повдигнаха обвинение на шефа на ГДБОП за натиск над прокурор

Районната прокуратура в София повдигна обвинение на директора на ГДБОП Калин Стоянов за опит за склоняване на прокурор да наруши свое служебно задължение по разследването на злоупотребите с отпуснати средства за строежа на магистрала "Хемус". Досъдебното производство е било образувано на 11 декември, след подаден сигнал от прокурори за оказван неправомерен натиск. В хода на разследването са били разпитани редица свидетели, иззети са записи от камери за видеонаблюдение и са възложени действия на КПКОНПИ с оглед необходимостта от провеждане на всестранно и пълно изследване на обективната истина.

На 12 декември прокурори, натоварени с разследването на аферата със средствата за "Хемус" се оплакаха от упражнен натиск върху тях, а впоследствие шефът на ГДОБП на извънредна пресконференция отхвърли изявленията и декларира, че не е оказвал натиск и не е използвал обидни думи срещу обвинителите. 

В резултат на извършените действия по разследването са събрани достатъчно доказателства, че Стоянов на висок тон се опитал да склони прокурор да се съгласи с исканията на адвоката на обвинения за схема за източване на милиони, предназначени за строежа на магистралата Борислав Колев да не внася протест по определената му мярка за неотклонение "домашен арест" и да му се разреши да пътува извън страната. 

Според прокуратурата Стоянов заявил на наблюдаващ делото прокурор, че "слага точка на разследването", като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че ще й бъде търсена отговорност за това от обществото.

От днес Стоянов е с обвинение и мярка за неотклонение "подписка". Досъдебното производство е взето на специален надзор от Апелативна прокуратура-София и Върховна касационна прокуратура.

Самият Колев е с обвинение в пране на пари, а при първоначалните разкрития по аферата от МВР съобщиха, че над 53 млн. лв. били изтеглени на каса от банка след като са били отпуснати на държавното дружество "Автомагистрали", което пък ги раздало авансово на няколко строителни фирми по свой избор. След това парите били прехвърлени на малоимотни и клошари, а впоследствие били изтеглени в кеш и изнесени. Преди ден апелативният съд остави Борислав Колев за постоянно в ареста с мотива, че има доказателства, че е участвал в създаването на мрежа от фирми, през които са извършвани трансферите на милионите за "Хемус".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ