Френски инфлуенсъри получили "оферти" за негативна кампания срещу ваксината на Pfizer

Френски инфлуенсъри получили оферти за негативна кампания срещу ваксината на Pfizer

Няколко френски инфлуенсъри, които са следвани от милиони хора, разкриха, че са получили анонимни предложения да проведат очерняща кампания срещу ваксината на Pfizer, съобщи Би Би Си.

Един от тях е Лео Грасе (Léo Grasset), който има 1.2 млн. абоната в платформата за споделяне на видео Youtube. Той обяви чрез Twitter, че е получил имейл с предложение да проведе такава кампания, като му е било предложено да бъде компенсиран за това с „колосална сума“.

Той се е опитал да намери повече информация за агенцията, от която идва предложението. Така забелязал, че в профилите на служителите на тази агенция в социалната мрежа LinkedIn е записано, че всеки един от тях е бил работил в Русия. По-късно тези профили са били изтрити, твърди още Грасе. Агенцията с име Fazze е била с адрес в Лондон, но при проверка става ясно, че на адреса се намира единствено клиника за лазерна хирургия. 

В предложението изрично се казвало, че ако се съгласи той трябва да не обявява, че видеото е спонсорирано от някого.  „Представете го като вашата независима гледна точка“, се казва в съобщението до него. От Грасе се иска също така да съобщи, че броят на починалите след ваксиниране с Pfizer е три пъти повече, в сравнение с тези, ваксинирани с AstraZeneca.

Освен него още няколко френски инфлуенсъра и създатели на онлайн съдържание, които работят в сферата на здравето и науката, също споделиха, че са получили подобни оферти.

Собственикът на профила Et Ça Se Dit Médecin, който е студент по медицина с повече от 85 000 последователя, съобщи пред френската телевизия BFMTV, че е получил оферта от 2050 евро за 30-секундно клипче, в което да твърди, че ваксината крие рискове и смъртните случаи след имунизация с нея са най-много в сравнение с други ваксини. Подобно предложение е получил и Сами Уландито, който има над 400 000 последователя. 

През  април анализ, изготвен от Европейския съюз, заключи, че руски и китайски медии системно се опитват да подкопаят общественото доверие в създаваните на запад ваксини – като тези на AstraZeneca и Pfizer. Москва отхвърли обвиненията. Руските и китайските ваксини все още не са одобрени за използване от Европейската агенция по лекарствата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ