България е на 1-во място по смъртност от COVID-19 на Балканския полуостров

България е на 1-во място по смъртност от COVID-19 на Балканския полуостров

Заболеваемостта от коронавируса в България за 14-дневен период достигна 483 на 100 000 души население, които ни отрежда 9-о място в ЕС, след Чехия, Естония, Унгария, Малта, Кипър, Полша, Швеция и Словакия. По този показател страната ни е на 3-о място на Балканите. По отношение на 14-дневната смъртност сме на 4-о място в ЕС  след Словакия, Чехия и Унгария и на 1-во на Балканския полуостров. Данните представи държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб. 

Всички области вече са с по-голяма заболеваемост. Най-високи стойности се отчитат в Бургас, следван от Плевен, София, Враца и Кюстендил – това са областите със заболеваемост над 600 над 100 000 души. С най-малка са Търговище, Видин, Разград и Кърджали. 

"Вълната на коронавируса, предизвикана от английския му вариант, е обхванала целия континент, като в момента най-високите стойности са в Централна Европа и на Балканите. Затова беше наложително да се вземат и мерките, които бяха съобщени, без да се стига до крайности като вечерен час и забрана за излизане от вкъщи", добави Кунчев. 

"По отношение на заболеваемостта на 100 000 души последните данни са 551 на 100 000 души, това е средната стойност за страната. В сравнение с миналата седмица има нарастване с 40%, а на базата на две седмици нарастването е с 94%. По отношение на смъртността има стръмно покачване на кривата. За една седмица се е покачила с 46%, а на база на две седмици със 124%. Това ни слага на трето място в света по интензивност на нарастване на смъртните случаи и сме след Чехия и Унгария. Това са данни от един специализиран сайт към "Ню Йорк Таймс" за изследване на пандемията като динамика. Там сме и на седмо място в света по нарастване на случаите регистрирани на ден. На четвърто място сме в Европа като континент по интензивност на нарастване на случаите на ден след Естония, Чехия, Сърбия и Полша.Това каза председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

По думите му, за една седмица заетостта в болничните заведения за случаи на коронавирус е нараснала с 18%. 6600 са били пациентите в лечебни заведения преди седмица, сега са 7 804. В интензивните са 502 до 609 към днешния ден. С 21% се увеличават, отбеляза Мутафчийски. Той изчисли, че за една година десет пъти се еувеличила готовността за прием на болни с коронавирус в лечебните заведения. 

"София е една от областите с най-голямо нарастване на случаите, което безспорно изисква налагането на по-твърди ограничителни мерки. Има 35% увеличение за последните 10 дни на хоспитализираните в софийските болници, с изключително стръмен ръст през последните дни. По данни на РЗИ-София тази сутрин в болниците на столицата има над 2100 пациенти. Данните за новозаразените са близки до края на ноември, когато най-големият брой е бил 2264 души, регистрирани на 30 ноември", подчерта кметът на София Йорданка Фандъкова.

36% е ръстът на хората, които са на интензивно лечение. "За трети пореден ден има над 1000 нови случаи, както и изключително висок брой повиквания към Спешна помощ. Има и две изключително притеснителни тенденции - ръст на децата, които се разболяват и се нуждаят от лечение в болниците и разболяване на все повече млади хора, които прекарват тежко заболяването", допълни Фандъкова. 

"Зная колко трудно е това решение и колко много хора засяга, на първо място това са учениците и децата в детските градини и детските ясли, които оставайки си вкъщи трябва да имат присъствието на родител до себе си. Затова напомням, че продължава да действа мярката на социалното министерство в подкрепа на майките, които остават да гледат децата си вкъщи", заяви кметът на София.

Фандъкова отбеляза още, че за децата, които имат нужда от индивидуални занимания с психолози, заниманията ще бъдат разрешени. Тя напомни, че продължава и мярката за хората, които са в неплатен отпуск да получават подкрепа в размер на 75% от заплащането им. 

"Към момента няма затруднения в лечението на децата с COVID-19, те имат пневмонични изменения в белите дробове. Сред болните деца няма с неблагоприятен изход", каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на брифинга. 

Попитан какво ще стане с хората, на които трябва да им се постави втора игла от ваксината на AstraZeneca, докато излезе становището на Европейската агенция по лекарствата относно спирането й, здравният министър обясни, че на хората, записани за ваксина през електронния регистър, ще им бъде преместен записаният час. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ